¨
Hradisko u Bosonoh
27.6.2019

Brahmačárja. Čistý život. Celibát.

Translation: anglická vlajka

Brahmačárja je velký asketický čin na cestě jógy. Znamená to, že jste se rozhodli pro Boha. Dokud je člověk v zajetí tělesnosti nemůže ani snít o pravé Svobodě. Čím je duchovně vyspělejší, tím víc si uvědomuje, že bez celibátu to dál nepůjde. V Bibli čteme:

"Svobodný se stará o věci Páně, jak by se zalíbil Bohu, ale ženatý se stará o světské věci, jak by se zalíbil ženě."

1. knize Korintským 7, 32-33

Rovněž východní Mistři jógy dospěli ke shodnému poznatku:

Zkoumal jsem životy mnoha mých přátel, kteří se podrobili určité duchovní kázni a potom se oženili. Když se vydali na moře světské zodpovědnosti zapomněli na své odhodlání hluboce meditovat.
Paramhansa Jógananda,
Životopis jogina.
Jógananda

Z toho vyplývá, že celibát je významný čin na cestě k Bohu. Musíme si jednoduše sex znechutit. Nebude to snadné. Nejsnadnější je prozřít. I tak to nebude snadné. Ta připoutanost, kterou sex způsobuje, sestup do živočišné říše. "Jíst, spát a rozmnožovat se dokážou i zvířata. Člověk na rozdíl od zvířat může uskutečnit svoji Božskou podstatu. Tak to je jenom na zamyšlenou.
Pokud toužíte po ženě, po dětech, po světě, pak nejlépe uděláte když se vydáte cestou tantry a hospodáře. Né, že by hospodář nemohl realizovat Boha, ale je to již jiná cesta... Všichni mnichové na celém světě přišli na to, že chtějí žít pro Boha sami bez ženy. Ti postavili Boha na první místo ve svém životě. Šťastní lidé. Znamená to, že mají všechno v harmonii. S tím souvisí přetransformace sexuální síly. Bez toho to nepůjde. A k tomu pomůže mantra.
Taky jsem chyboval, nebyl jsem ukázněný, ale Mistr mne stále vedl a mantra mi byla oporou. Proto ani vy nezoufejte, když něco nemáte pod kontrolou. Chce to čas a důvěru v mantru. A nezměrnou trpělivost. Nyní po mnoha vychřicích jsem jako dub, žádná vychřice už jim nepohne. Za to vděčím Mistrovi a mantře. Jsem zakořeněn v józe.

"Myslím na osobu, která je pro mě nejdražší ze všech lidí, kteří jsou dnes na živu, na to, jak obohatila můj život. Zítra ji mohu ztratit... Takový je život. Křehký. A kdyby se tak stalo neměl bych důvod k nespokojenosti. Měl jsem ji tak dlouho. Bůh ví, že jsem na ni neměl právo, ani na jedinou hodinu. Život je nespravedlivý: musím myslet na ty, kteří nikdy nepoznali ty dary, které mi ona přinesla. Ve své fantazii ji to říkám a čekám co bude dál."
Anthony de Mello
K pramenům

"Dokonalá harmonie je pouze tam, kde je Poznání. Podle starých mistrů, je setkání dvou duchovních lidí v manželství zázrak, který se na světě odehraje tak asi jednou za tisíc let."
Eduard Tomáš
Cestami sebepoznání

"Všichni, kdo mají hmotné tělo, počínaje maličkým mravenečkem a konče Brahmou, propadají droze touhy po protějšku. Žádostivost po partnerovi zatemňuje jejich mysl. Opilí žádostivostí zapomínají upínat mysl k Nejvyššímu a základní cíl člověka jim zůstává zamlžen."
Šrí Maháprabhudží
Líla Amrit.

Počátek touhy po ženě a po bohatství je i počátkem největšího otroctví.
Šrí svámí Šivánanda

"Procházej světem jako lev sebeovládání, postarej se, aby tě neproháněla žába slabosti... Nenechte se bít provokujícím bičem hezké tváře. Jak může mít opravdové potěšení ze světa otrok svých smyslů?"
Šrí Juktéšvar
Paramhansa Jógananda, Životopis jógina.

"Ztotožňujete se se svou manželkou, se svými dětmi, se svým domem ap. Je to ztotožňování čili připoutanost, která má za důsledek otroctví, bídu a utrpení... Připoutanost je kořenem veškerého zla."
Šrí Svámí Šivánanda

"Pokud není vymýcena i jen nepatrná žádost muže po ženě, jeho mysl je k ní připoutána jako telátko sající mléko ke krávě.
Buddha

Spřízněný odkaz:
Tantra, aneb co pán farář nesmí vědět.ZPĚT