¨
Hradisko u Bosonoh
Kniha vzkazů pro Vás - Guestbook

Chcete na webu gyaneshwarpuri.cz zanechat stopu, že jste tu byli? Chcete se zapojit do naší diskuze? Máte něco na srdci? Něco, co byste chtěli probrat... Výkřik! Odpovím Vám. Prosím jen etické vzkazy.:) K zápisu do návštěvní knihy použijte laskavě vystavený formulář: (Vyplňte správně odesílací kód.)


23.2.2020
Odesilatel: pokorny.kamil@seznam.cz, Kamil Pokorný
Reakce na článek: Zcela sám jsem vytvořil velký formulář do návštěvní knihy.
Gratuluji k lepšímu formuláři a teď už jen si přát více pěkných a zajímavých komentářů ;) - dívám se, možná to chce vychytat nebo upevnit tu šířku okna, píše to o jeden znak jaksi za rámec, ale to už je detail :)) Kamil
22.2.2020
Odesilatel: penaz.vm@seznam.cz, Mons. Jan Peňáz
Už potřetí. Pojďme spolu.

Pojďme spolu 2020.
18.2.2020
Odesilatel: pokorny.kamil@seznam.cz, Kamil Pokorný
Procházel ses někdy nad Májovou jeskyní na té plošiné kóty 414m?
Co tam říkáš na ty četné propady.....
Oni to sice pak využívali na snadnější lámání kamene vápeníci, dělali tam lůmky a vápenické pece a živili se tím, nicméně na mnoha z nich detekuji duté komíny a pokračující prostory a komín je dutý například u této vyfocené:
Strop v 7 metrech pod povrchem, dno ve 30 metrech...... velmi zajímavé tam.....
Májová historické lůmky
16.2.2020
Odesilatel: Milanhnizdo@seznam.cz, Milan Hnízdo
Pracoviště: Vymodlená (Ztracená chodba)
Datum:16.2.2020
Rozhodli jsme se z Ladou překopat zkratku na hotový profil.Když jsme vlezli do Vymodlený tak na 10m chodby byla malá hromádka hlíny co jsme museli vyvozit.Pak konečně začala úprava stropu to se za akci podařilo zvednou strop o 0,5m na 2,4m. Myslím ,že ještě dvě takový akce a bude zkratka hotová.Už teď se dá tudy dá vozit hlína z čelby.Prý je tam pár dalších závalů.Tak víkend 21.-22. 2.2020.Proběhne velká akce ve Vymodlený.Tak se musí zprůchodnit chodba začít konečně těžit na konci.Na závěr bych upozornil před vchodem už kvetou sněženky.Tak Moravském krasu už je jaro.
Vymodlená

15.2.2020
Odesilatel: pokorny.kamil@seznam.cz, Kamil Pokorný
Pozdrav od klidného rybníku Hádek - Brány do Moravského krasu

Vně nic dalšího a uvnitř žádné já.
Žádná zbraň k útoku, ani štít k obraně.
Jsem v harmonii s moudrostí Cesty Buddhů.
Kráčím po ne-Cestě, aniž bych se vzdal obyčejného života.
Jevy jsou jako vlnky krátkého okamžiku, co se mihnou na hladině...

Pchang-Jün

Rybník Hádek
14.2.2020
Odesilatel: Milanhnizdo@seznam.cz, Milan Hnízdo
Včera jsem nemohl usnout.Už jsem natěšený jak dopoledne v neděli zajdu do Vymodlený a budu z Ladou kutat ve Ztracený chodbě.Ztracená chodba je jak životní cesta.Toužíme dojít tam kam kde končí. Záleží na nás samotných jestli dojdeme na její konec. Jakákoliv cesta vyvolává v člověku touhu dojít na její konec.Bez této touhy nemá cesta smysl.Když věříme ,že každá cesta má smysl .Tak budeme v životě šťastný.Není důležitý jak dlouhá cesta je před námi.Jakýkoliv spěch devalvuje naší touhu.Je důležitý umět se na té cestě zastavit.Uvědomit si kam jdeme.Tomuhle člověk musí uzrát.Když jsem byl mladý nechápal jsem to.
Zdravím Milan
13.2.2020
Odesilatel: marekgyaneshwarpuri@gmail.com, Marek Gyaneshwarpuri
Reakce na článek: Proč uctívám japonského světce Moriheie Ueshiby.
Tak jsem zapálil další kalíšek pod fotografií Moriheie Ueshiby, který byl osvícený Mistr, přestože žil v manželství. Nebyl tedy mnich, jak by se dalo očekávat a je důkazem, že i ve světském vztahu se člověk může daleko rozvíjet... Musí ale pravidelně cvičit zvolená fyzická a duchovní cvičení, v jeho případě zázračné aikido, o němž říkal, že je to zvláštní druh jógy. Ueshiba byl tedy jakýsi bojový jogín. Mám ho za to rád a ve vší úctě. To on mi otevřel srdce pro nenásilí, které je kvalitativně Vyšší Síla. Agresor je v aikido poražený karmickou silou. Velmi se mi líbí ten ladný pohyb plný vnitřní síly a energie. Ueshiba měl i zázračné síly, které vložil do svého aikida. V tom je aikido tolik jedinečné - je to filozofie a životní postoj. Je to oteřená Cesta k Osvícení, meditace v pohybu. Na aikido se neútočí. Proto byl Ueshiba neporazitelný Mistr bojových umění. Co víc si přát, než se na Jeho Cestou vydat. Velmi mne přitahuje. Určitě vede k Cíli. Aikidisté mají mé sympatie. Je to bojové umění založené na Lásce, dokonce i k nepříteli, jehož se nesnaží zničit, ale jen přesvědčit o marnosti jeho počínání. Taky se mi líbila videa s Ueshibovým aikidem. Myslím že dám nějaké odkazy. Láska je vyšší Síla, než temná nenávist, toho je si aikido vědomo. Aikido je tedy duchovní Cesta ke Světlu.

Děkuji Ti Kamile za komentář k mému článku. Komentář mne moc potěšil a nečekal jsem ho.

Marek
13.2.2020
Odesilatel: pokorny.kamil@seznam.cz, Kamil Pokorný
Reakce na článek: Proč uctívám japonského světce Moriheie Ueshiby.
Příspěvek k Aikidu
Ahoj Marku,
potěšil mne Tvůj příspěvek o Aikidu a jeho zakladateli. Ačkoli se bojovým sportům (a vůbec boji a všemu souvisejícímu) nikdy nevěnuji, kamarád mne na podzim velmi mile překvapil, když mi ukázal na youtube nějaké videozáznamy onoho zakladatele Aikida, Mistra. Ta elegance, ladné využívání rovnováhy i dalších sil, které již jsou tvořeny například pohybem či výpadem protivníka, aniž by Mistr přidával další protisílu natož agresi, mne velice nadchla. V celém přístupu se zračí tendence neublížit, jenom se chránit a pohotově a přitom šetrně jen využít pohybu protivníka a ten ještě zneutralizovat. A jeho filozofie je opravdu klenotem, vůbec se nedivím, že Tě to celé silně zaujalo, mne taky! A také ty energie u toho a energie toho Mistra. Zkus se na ně více naladit a užij si to :) Třeba i z těch videí, co se dají na netu najít. Kamil
6.2.2020
Odesilatel: Milanhnizdo@seznam.cz, Milan Hnízdo
Tak se sejdeme v čajovně příští týden.Některý všední den.Zvu tě na čaj.Trošku jsem navnadil Kamila na Habrůveckou plošinu.Máš pravdu na jihu velký objevy asi nebudou.Jedině že by našli pokračování Ochozký jeskyni.Viděl jsem na georadaru pokračování Pekárny.Bylo zasedimentovaný za nelogickým zlomem.Co nelze překonat.Dokonce jsou jiný jeskyně pod pekárnou.Ty nemají spojení z povrchem. Habrůvecká plošina je poslední bílé místo na Mapě.Nikdo tam nebádá. Habrůvecký propadání a Tři kotle je výzva. Na plánoval bych ti exkurzi Vymodlený.Viděl bych to na 21.- 23 února.Vyrazili bychom pátek 21.2. v 15 hodin z hlavního nádraží. Vlakem do Blanska z Blanska nám tam jede 15:40 autobus do Holštejna rozcestí .Tam je kousek naše základna.Zatopil bych na základně.Uvařil ti čaj.Pak bychom šli si prohlídnout Vymodlenou.Dole mi zpřístupnili dóm Jiřího Gergora. Tam jsem ještě nebyl.Tak ho uvidím poprvé.
Zdravím Milan
2.2.2020
Odesilatel: marekgyaneshwarpuri@gmail.com, Marek Gyaneshwarpuri
Děkuji Kamile, za zaslaný příspěvek. Věděl jsem, že ho určitě napíšeš a dávám ho do Návštěvní knihy. Jsem rád, že si rozumíme. Stojím za Tebou. Držím palce na Jihu, bez ega a bez nedorozumění.
Marek


2.2.2020
Odesilatel: pokorny.kamil@seznam.cz, Kamil Pokorný
Reakce na článek: Začíná se mé objevování Křtinského údolí, aneb kde hledat ty pravé speleozáhady. Malá polemika s webem speleozahady.cz
Ahoj Marku, líp se mi odepisuje delší text mailem než do malého vzkazového okénka na Tvém webu, a tak odpovím do mailu a Ty to na web zajisté stejnak všechno dáš, jako vždy :))

Na tak dlouhý a obsahově bohatý příspěvek se musím zamyslet a opět možná i zabrzdit velmi, aby byl opravdu umírněný, s láskou, a relevantní. Ti kteří by hledali rozbroje, se žádných dočkat nemohou. Ti, kteří hledají senzace nebo tipy, asi také ne, protože ačkoli máme hodně zajímavé objevy poslední rok, všechno zraje jako víno, a uvádět něco předčasně (aby tam vlítl někdo jinej se na tom "udělat nebo mít jméno"), jak bývá v Krasu zvykem, nebudu, snad jen náznakem.

Začnu postupně, protože témat jsi se dotkl hodně a míst také, a ke každému by se jistě dalo sepisovat nebo i polemizovat na mnoho stran, tak se všeho dotknu jen lehce jako pírko, se kterým si stejnak pohrává vítr okolností ze všech směrů a to pírko může dělat jenom to co je schopno nebo spíše v rámci svých pramalých sil neschopno. Větší síla je ve skupině, ale v dnešní době, dokázat se domluvit několik lidí na shodném postupu a cíli a názorech, zdá se velmi často jako nedosažitelný zázrak, zvláště pokud na menším území sousedí skupin více, a jeskyně jim lezou, nebo mohou lézt do sousedova území, a boj ega a jiných nesmyslů, což platí přímo ukázkově kolem Ochozské jeskyně, ale jistě i jinde, kde jsem to zatím ještě vůbec nepoznal ani škvirkou.

Křtinské údolí znám pramálo a jen z venku z běžné pozorovací procházky, teď si uvědomuji, že jsem tam ani ještě nikde nezkoušel virgulit :)) ale třeba na to dojde. Křtinské údolí má jistě obrovský potenciál a podobně jako na jihu, i v tomto údolí je stále ponecháváno mnoho velice zajímavých a nadějných i logických míst bez dalšího řešení, jak jsem pochopil z nedávno publikované knihy více autorů, ale i ze vzácných povídání letitých a dosti zkušených jeskyňářů. Držím tedy palce, nejspíše je pravda, že šance na větší objevy tam je mnohonásobně větší než na tom jihu. Jih je ale taky výzva a možná to není jen o tom, objevit fyzická pokračování, vykýblovat dosud většinu neřešených zasedimentovaných prostor atd., ale hlavně výzva i v jiných rovinách, dokázat se domluvit a shodnout většina jeskyňářů z obou působících skupin. Což ale, zdá se, nebude ani možné přes ega a přístup a názory některých, snad až do jejich smrti, a ještě i potom tam budou fyzicky strašit, aby se náhodou někdo do dalšího odkrývání nepustil, když On to za celý život objevit nedokázal.

A rovnou na to navážu, pan Himmel, mnohými opěvován skoro jako modla, ale i mnohými zatracován, sice jistě má vynikající přehled o lecčem ve SVÉ jeskyni, ale o to více je smutné, že na tom sedí jako žába na prameni a mnohá dřívější nešťastná rozhodnutí vpodstatě další postupy objevů doslova zablokovala, znemožnila, a z vyprávění se zdá, že hlavně těm, kdo by náhodou mohli být na stopě dalších objevů, které by pak nebyly jeho výplodem, bránil zuby nehty až do extrémů v podobě vyhazovu několika nežádoucích členů ze skupiny, atd. A jako je tomu u různých šarvátek na severnější části Krasu, které se dodnes mnozí bojí vytáhnout a dořešit (okolnosti tragédie 2 zmařených životů a jiné), nebo v tom přímo mlží, tak je tomu samozřejmě podobně i na jihu. Kdosi nazval Moravský kras sopečnou žhavou půdou pod nohama, doslova, pro všechny ty emoce a ega a hloupé nesmysly. To jen taková menší reakce na pana Himmela a jeho Ochozskou jeskyni, kde ty objevy celá desetiletí už nejsou, protože být v té stálé situaci ani nemohou... To je i odpověď "Proč se tohoto slibného pracoviště někdo nezhostí?" - dokud bude žába na prameni...

Virgule - to je a bude další velké téma, když jsi to nakousnul. Já už jí dnes - říkávám - "nevěřím", protože to už dávno není jen o nějaké víře, ale naštěstí o vysokém procentu shody s tím, že tam pak skutečně je nalezený pramen, dutina, sklep a některé další věci, které detekuji. A tak je dnes už virgule jednoznačně velmi schopný nástroj, záleží na čistotě mysli při detekci. Nebudu psát o své praxi, tu nastiňuji nakonec trochu na svém webu, nebo její začátky, ale spíše uvedu skutečnosti z minulého roku - hlavně je zajímavé, jen si to představ, že se shodneme tři jeskyňáři virguláři přesně na půl metru ve stejných reakcích na dutinu. Nesčetněkrát a při více svědcích. A ta nejlepší třešnička - většinu detekovaných dutin máme ve dvou oblastech jižního krasu v prosinci potvrzenu dokonce exaktně - georadarem. A následovat na to budou tento rok vytipované vrty, do nichž se strčí kamera... Průzkum georadarem jsme si zaplatili několik šílených nadšenců sami, protože mateřská skupina toho nebyla naprosto schopna, ale to je další starý bolák. A proto ty výsledky jen v menší míře nastíníme v letošním Speleoforu, ale většinu radarogramů si dále ponecháme jako osobní vlastnictví k dalším dílčím průzkumům do budoucna. Takže jsme nadšení z vysoké shody navirgulovaných dutin s výsledky profesionálního georadaru, a lze říci, že na jihu rozhodně nemusí být nuda. Je tu práce na desetiletí pro mnoho nadšenců, ale žádní jaksi nejsou k mání, ani rok po vytvoření mého webu, kterým jsem chtěl hlavně nové nadšence najít a přímo tam vyzývám aby se nám ozvali; a tak se akorát pár lidí doslova pinoží na několika málo pracovištích a to vše ostatní, co je zachyceno, zůstává ladem a nedotknuto, ba přehlíženo, podpobně jako velmi zajímavá místa v Ochozské. Ta je v takovém stavu, že se přítoky zanáší, ucpávají, přestalo to dýchat a vznikají tam nebezpečné plyny, když jsi se ptal na současný stav... A co bylo dosud opomíjeno a nezkoumáno, začne pak být velmi problematické zkoumat.

O moje "proutky", ani o "Tvé vítězství středu" vůbec nejde, jako spíš o to, dokázat se mnohem více lidí opravdu otevřít, shodovat, spolupracovat, a místo nějakých omezených osobních šarvátek nebo ega se na prvním místě otevřít té kráse, společně začít intenzivně odhalovat nové prostory a objevy se vším nádherným nadšením, novou chutí! Moravský kras má stále obrovský potenciál k objevům, i na samém severu, ale... je to jako vždy, o lidech. Ale to je všude, to je na úrovni protipólů Moravského, versus Českého krasu, a vlastně bohužel opravdu ve všech oblastech, kamkoli se podíváme. Zdá se vlastně, že pokud není jedinec sám jako ten poustevník v jeskyni, vzniká záhy potenciál k nějaké třenici, tahanici a lidstvo je stále v tomto stejné a jeho vývojové krůčky jsou zoufale pomalé, podobně jako spící objevy v jižní části Krasu...

Ale kdo má větší srdce a lásku a vyzařuje to, postupně snad pomůže vyhlazovat ty nesmyslné žabo-myší války a překrývat je novým neúnavným nadšením a nakazit tím druhé... K tomu máš Marku obrovskou sílu, pokračuj v tom! Zapsal při únorovém sluníčku Kamil.

1.2.2020
Odesilatel: pokorny.kamil@seznam.cz, Kamil Pokorný
NPP Pekárna
:-) a plno jiných chráněných míst pěkně popsaných.......
s fotkama, co je kde vzácné a chráněno

cittadella.cz/europarc/index.php?p=index&site=NPP_jeskyne_pekarna_cz
23.1.2020
Odesilatel: pmkrtiny@gmail.com, Vít Martin Červenka
Dobrý večer,
ano rozumím Vám a chápu to.
Obrátím se letos na paní pamatkářku a celou situaci proberu s odborníky.
Děkuji Vám za Váš zájem.
pater Vít Martin Červenka, fara Křtiny

23.1.2020
Odesilatel: marekgyaneshwarpuri@gmail.com, Marek Gyaneshwarpuri
Mejl určený premonstrátům ze Křtin
Drazí bratři premonstráti z Údolí Křtu - ze Křtin,
Dnes jsem měl tento sen. Nad ránem se mi zdálo o křtinských pomalovaných lebkách a o tom jak vlivem osvětlení v kryptě ztrácejí černý pigment, až zcela vyblednou. Zdálo se mi, že je potřeba kresby odborně zrestaurovat., a to dřív něž se kresby zcela ztratí. Nyní je to na Vás, co si s neutěšeným stavem pomalovaných lebek počnete. Zda uměle vrátíte kresby vavřínů do původního stavu. Stačí si k tomu najmout umělce - malíře s pevnou rukou. Jako barvu asi nepůjde použít směs živočišného tuku a sazí, ale soudobou barvu, například na kámen. Tak se nad tím prosím zamyslete. Mám tuto vzácnou a tajuplnou památku stále na srdci.

Marek Šenkyřík - Gyaneshwarpuri
jeden z objevitelů křtinských pomalovaných lebek

PS: Jak dokladují přiložené fotografie, v roce 1991 kdy byly pomalované lebky objeveny v kryptě pod chrámovou věží, byla černá kresba sytě kontrastní. gyaneshwarpuri.cz/krtiny/pomalovana_lebka_1991.png Jak dokládá druhá fotografie, ještě v roce 2006 byly kresby na lebkách poměrně zachovalé a čitelné. gyaneshwarpuri.cz/krtiny/pomalovane_lebky_2006_420px .jpg Na fotografii z roku 2019 je patrno značné vyblebnutí. gyaneshwarpuri.cz/krtiny/DSCN1328.html

Tak to jsem Vám napsal námět na zamyšlení. Sdělení ve snu by se neměla zcela podcenit.
22.1.2020
Odesilatel: marekgyaneshwarpuri@gmail.com, Marek Gyaneshwarpuri
Mejl určený Toníkovi Tůmovi na Správu CHKO MK a též řediteli ŠLP Křtiny Tomáši Vrškovi
Drahý Toníku,
píšu Ti ze své poustevny na Močové na Habrůvecké plošině gyaneshwarpuri.cz/mocova/2020/DSCN2348.html, kde jsem si připravil oheň, neboť byla zima. Věřím, že se na mne nehněváš, ale poustevník a oheň patří k sobě. Bez ohně nejde v této zimní krajině přežít. Hodně jsem přemýšlel nad tím ohněm. Já oheň k přežití potřebuju. Snažte se mne pochopit. Co bych dělal bez ohně? Tak jsem se rozhodl, že si na Močové oheň zapálím. Na Močové je jeden vápencový lůmek ze všech čtyř stran uzavřený skalními stěnami, a zde mi připadlo příhodné si oheň zapálit. Nikoho a nic tím neohrožuju. Byl bych rád, kdybyste tolerovali mé podmínky, za nichž jsem v Moravském krasu schopen žít. Věřím, že mne podržíte a nebudete mne kvůli ohni pronásledovat. Vždyť toho potřebuji tak málo... Zatím nežiji v Moravském krasu na plný úvazek. Po 2 až 3 dnech prožitých v přírodě se vracím zpět domů. Ale plánuji odejít do bezdomoví v Moravském krasu tak jako to udělal svatý František z Assisi na trvalo. Potom se bez ohně určitě neobejdu. Chci se modlit a rozjímat v lůně Přírody. Nemohu za to, že současný zákonný stav s existenci poustevníka nepočítá. A tak je univerzálně všem zakázáno rozdělávat oheň, co ale poustevník? Co ten si má počít? Nějaká míra tolerance je tedy nutná. Věřím, že najdete nějakou cestu, aby poustevník v krasu mohl nějak existovat. Ať žije Láska, ta všechno vyřeší. Věřím, že i Vy mne nějak ochráníte, tak jako vzácnou rostlinku. Věřím tedy Toníku, že to pochopíš. Pousrtevna Močová je do budoucna má hlavní Skála útočištná. Zde na Močové se hodlám v budoucnosti nejvíce zdržovat.ponořen v klidu lesa do své mantra džapy. Má meditační jeskyně U Studánek u Březiny nebude mít tak výsadní postavení, neboť je příliš blízko civilizaci a někdo ji občas navštěvuje. Ale já potřebuji mít své soukromí a k tomu je vápencový lůmek na Močové téměř ideální. Plánuju zde zřídit svou hlavní poustevnu v Moravském krasu. Též z hlediska ochrany přírody by zde nemělo být výtky. Líbilo se mi na říčce Oslávce, že vzájemné soužití ochránců přírody a zálesáků - trampů je možné. Ochránci přírody zde tolerují trampské ohně, protože patří k duši woodcraftu, lesní moudrosti. gyaneshwarpuri.cz/oslavka/DSCN0437.html. Trampy tam nikdo kvůli ohňům neutiskuje, ani nešikanuje, ani nezastrašuje. Já sám mám za sebou zkušenost s poustevnickým ohýnkem na Hradisku u Bosonoh za který jsem zaplatil obecnímu úřadu 4000 Kč, ale stejně mne to neodradí. Oheň není proti mému svědomí. Nedělám nic zlého, když zajistím pro oheň bezpečí. Oheň je hluboko v duši poustevníka dlícího hluboko v lese. Též v Himalájích to tak funguje. Ohřeje se u ohně, když je v krajině mráz, uvaří si teplý pokrm, což je neméně důležité pro zdraví poustevníka. A uvaří si čaj. Budete mne tedy tolerovat? Nejsem přece zelenáč, nic nikdy nezapálim. Poustevník svůj oheň udělat umí. Podáme si tedy ruce...?

To je všechno co jsem cítil, že ti mám dnes oznámit.

Marek Poustevník

19.1.2020
Odesilatel: Milanhnizdo@seznam.cz, Milan Hnízdo
Tak jsme si zase jednou udělali víceméně rodinný výlet na Michálku. Sice byla domluvená pracovka s Krtečkem, ale celé se to nějak logisticky-organizačně nepovedlo, tak jsme to pojali sportovně. Dopoledne jsem se jal provádět nějaké drobné opravy na základně, pak jsem se vrhnul na stavbu "overalovny". Ještě doplním dveře a topení a budeme sušit. Dana s Rosťou mezitím v Michálce zkoušeli vytvořit nějaké fotky na Dádiny zrcadlovky, tak uvidíme co z toho bude. Jelikož jsem už poměrně dlouho nenavštívil Vymodlenou, resp. Ztracenou chodbu, rozhodli jsme se po skončení práce na základně vyrazit všichni na kontrolu. Milanova zkratka vypadá velice dobře, po upravení výškového profilu bude supr. Na čelbě se toho od mé poslední návštěvy moc nezměnilo. Komínek nad čelbou se stále brání, ale i kdyby se vyčistil, bude pravděpodobně neprůlezný. U stropu čelby se nachází mohutné sintrové náteky s výzdobou zasedimentované do zhruba půlky profilu chodby. Tudy cesta nepovede. Provedl jsem tedy dva zkušební vrty. První (horní) narazil na sintr v hloubce cca 60 cm, což odpovídá tloušťce sedimentu před ním., Druhá sonda, vrtaná v cca 1/3 profilu již na nic nenarazila a vrták o délce 1,1 metru naznačil náš další směr snažení. Sintr zkusíme podkopat, pak se uvidí. V tomto mém názoru jsme se ujistili i při následné debatě s kolegy J.Kuncem, M.Hnízdem a D.Minksovou. Howk, domluvil jsem, Tom.

Jsem z Ladou pokračovali sondování na konci chodby ve Ztracený.Naplnili jsme všechny nádoby.Pak jsme rozložili plachtu na dno chodby.Udělali jsme provizorní deponii.Těžili jsme hlínu co tam byla na konci po sondování.Pak jsem se snažil odkopat výklenek okolo spodního vrtu co tam udělal Tom dopoledne.Podařilo se prodloužit o dalších 0,4m prodloužit.Dobrá zpráva na nic jsme nenarazili.Chodba půjde zatím přímím směrem.Nešlo dál sondovat.Provizorní deponie byla plná.Tak jsme se vrátili do zkratky co je prokopaná ale není průjezdná její dno je silně prosintrovaná. Tak jsme po 1,5 hodni netěžil 6 kýblů.Zbývá tak 0,5m dodělat aby Krtek mohl tuhle zkratku používat.Ke konci této spojky je prudší stoupání co se musí překopat do mírného stoupání.Strop se muže doladit až bude více času.
17.1.2020
Odesilatel: penaz.vm@seznam.cz, Mons. Jan Peňáz
ROK BOŽÍHO SLOVA: Naši představení nám NA ZAČÁTKU ROKU BOŽÍHO SLOVA umožnili mít na počítači skoro celé Písmo svaté v překladě, z kterého čteme v kostele, je to liturgický překlad, (a rozdíl od ekumenického překladu) má zkratku ČLP a je na těchto stránkách http://bible.liturgie.cz Je to také ke stažení ve všech aplikacích.

Je to jednoduché, vyberete si Starý nebo Nový zákon a pak tu knihu, hned se to otevře, krásně se listuje. Ve Starém Zákoně zatím nejsou knihy Samuelovy, Královské, knihy kronik a knihy Makabejské. Zřejmě je tam brzy dodají.

Jen pět knih Mojžíšových tam má řecké názvy:

1. Mojžíšova = Genesis - Vznik,

2. Exodus - Vyjítí,

3. Leviticus - Předpisy pro levity,

4. Numeri - Počty (izraelských kmenů),

5. Deuteronomium - Druhý zákon--
A přeji zdraví, ale i víru, naději a lásku!
8.1.2020
Odesilatel: pokorny.kamil@seznam.cz, Kamil Pokorný
Ahoj Marku, ano také to tak vše cítím.
Děkuji, to je milé jestli jsem blízko a milý Bohu, co si více přát.
(rozumím co myslíš, a je to stav, cesta, ne jeden cíl pouhý)

Jsem zvědav jestli si v terénu nepovšimneme při mrazech nějaké mastné fleky ojíněné bílými krystaly... Je zajímavé, že kolem Hynštova Funidla jsou ještě taková drobná místečka - nějak ten svah dýchá asi to vnitřní teplo, ale směrem na západ! Směrem na východ k silnici už nic. Ale západně ano. Včera jsem detekoval pokračování té viditelné dutiny skalní (funidlo) směrem pod horní skálu cca. Je to jen odbočka prostoru, ten funící výfuk, ale mohl by přivést do dosud neznámých větších prostor pod onou skalou. (ale leda se do ní prostřílet, otázka jak daleko) Dále detekuji dutinu do nynější oplocenky, tam přichází ještě jedna shora ze svahu. A nepravidelně jimi protéká voda a pokračuje dolů svodnicemi k rybníku, ale několik těchto svodnic se spojí v jednu a jdou mezi cestou a rybníkem směrem k tomu skutálenému balvanu a za ním dále až bych řekl téměř k té studni co je v rybníku. Nad skálu nad Hynštovým funidlem jsem už včera nešel zkoumat, věnovalsem se pak Feitlovce, ale termokamera žádný lepší výdech podstatného významu tam neukázala. Ani nad, západně na travnaté ploše lesa nic nedýchá, ani není žádné ojínění, žádný mastný flek... Taky jsem hledal a nemužu najít Ř1 "pod Lipou"... Ř1a ano, shora hned, viz http://speleozahady.cz/jeskyne1a.html pak je terasa a dosti sráz dolů, Ř1 má být 12 metrů níže a směrem jako k rybníku trochu, tak to tam musím někdy oblézt, chci ji taky zkontrolovat termokamerou jestli nějak nedýchá vevnitř... Tak to jen střípky ze včerejšího bádání. ;-)

Kamil Pokorný
8.1.2020
Odesilatel: ales@rawet.cz Aleš Pekárek
Reakce na článek: Obrana Vincence Doležala, poustevníka v jeskyni Kostelík.
Marku,
Jak už jsem psal: My nemáme žádné právo rozhodovat o tom, co bude v Kostelíku nebo kdekoliv jinde v Krasu. Jestli chceš, můžeme o tom hlasovat, ale k ničemu to není. Pokud tam něco chceš dát, musíš se opět zeptat na SCHKO a ne u nás.

Dle mého soukromého názoru:

Zemřel tam, a proto nemám s památníčkem problém. Stejně jako s památníčky zahynulým horolezcům, řidičům a dalším. Ale dávat tomu jakýkoliv duchovní rozměr – to je asi dost velká mystifikace. Jediné, co si zaslouží obdiv je to, že v takových podmínkách tak dlouho přežíval. Ale já těmto věcem nerozumím, třeba je to všechno jinak.

Aleš
8.1.2020
Odesilatel: marekgyaneshwarpuri@gmail.com, Marek Gyaneshwarpuri
Drahý Kamile, já si myslím, že památníček na můj objev jeskyně na Děravce je nadčasový čin. Něco, co tu po nás jednou zůstane. Internet zanikne, zatímco kamenný památníček v lese tu bude.dál. Samozřejmě pokud se na něj nevyvrátí strom, nebo ho někdo nezvanadlizuje. S tím Nejvyšší Tvůrce musí ale počítat. Já jsem jen nástroj onoho Jediného Pána. Stále mi přicházela během meditace myšlenka na důstojný památníček na Děravce. Tak jsem se rozhodl tomuto vnitřnímu pokynu vyhovět. Dvanáct tisíc korun není zas tak moc, když uvážímě že nás tu něco přežije a zůstane tu po nás. Jeskyňáři by obecně měli dělat památníčky svým speleologickým objevům. Já jsem romantik, proto se mi to líbí. Je to k hlubšímu zamyšlení budoucím generacím badatelů. A vstupuje to do protohistorie, v tomto případě do dějin ducha Moravského krasu - střed. Rovněž ve svých speleologických mapách a článcích, se snažím zaznamenat pravdivě právě onu historii objevných pracích. Speleohistorické okolnoti jsou skoro stejně zajímavé, jako objev sám. Všechno je to důležité pro Duši této Krajiny. Jaké bylo poznání badatelů? Jakou měli aspiraci?, Co tanulo v jejich myslích a srdcích? Duše této Krajiny se raduje, když to někdo zapisuje. Proto kladu všem badatelům v jeskyních na srdce aby si nic nenechávali jen sami pro sebe, ale o všem psali. Jejich objevy si to zaslouží. Naše tělo je pokrmem pro smrt, naše duše je ale věčná i s tím, co jsme za života vykonali i napsali. Proto má památníček, který vstyčím na jaře 2020 na Děravce, svůj velký mystický význam, zejména pro někoho, kdo půjde kolem, až my tu nebudeme. Duše Krajiny se z památníčku raduje. I ty Kamile jsi velká duše této zádumčivé krajiny jeskyní, závrtů a propastí. Taková je anaháta. Vítej Doma. Jsi vznešená duše Kamile. Mohu Ti to říct. Začal jsi chápat poustevníka Marka a jeho skryté motivy. Jsi Bohu milý. Jsi blízko... Marek.
5.1.2020
památníček pro Děravku.
Odesilatel: pokorny.kamil@seznam.cz, Kamil Pokorný
Reakce na článek: Kamnenný památníček na Děravce.
Ahoj Marku, tak jsem se převaloval nad ránem a rozjímal, jak někdo dokáže nechat udělat své jeskyni pomník. :)) Dnešním lidem se to může jevit jako šílenost. Ale konečně jsem to prokoukl!!! Ten pomník je velikost Tvého srdce! To mi to trvalo. Ty neváháš a dáš 12 tisíc za pomník, pro svoji milovanou Děravku. Odložil jsi ji, nechal spát pro příhodnější čas, jakoby zemřít, a z té obrovské lásky, z toho srdce, neváháš jí umístit pomník. Už jsem to pochopil a je to opravdu obdivuhodné, takových lidí s takovým srdcem na dlani, je dnes zoufale málo a naše obrovská láska zůstává většinou nepochopena. A když nám na ni někdo sáhne, kolikrát nám chybí rácio a dokážeme pro tu lásku až bezhlavě kopat. Snad tento rok přinese té lásky více a otevře co nejvíce dosud zabedněných srdcí. Ti lidé většinou nejsou vůbec tak zlí, ale oni jednají ze strachu - i jejich ego má takový strach, že chce udělat cokoli, jenom aby přežilo. Nebo jejich maska pro širší okolí. Přitom je to tak nádherný, když si člověk konečně dovolí objevit to svoje srdce, odložit ty strachy nesmyslné... Snad se tento rok podaří nacházet tu schovávanou a mnohdy střeženou cestičku k srdci těch, kde to bude potřeba. Ať Tvoje srdce Marku vyzařuje víc a víc, ať to zaplavuje kilometry ba stovky kilometrů široké okolí, je to dnes hrozně potřeba, rozmrazit to zatuhlé okolí. A kdo to čtete a nechápete, zastavte se prosím minutu nebo klidně se nebojte a zastavte se a zamyslete třeba deset minut... POMNÍK... Přemýšlejte nad tím aspoň několik minut. Nejsou to bláboly, jsou to ty nejklíčovější věci. Zkuste se více vcítit, zkuste pochopit svým srdcem. Nebojte se jej otevřít. To ostatní se tím začne otevírat také a bude se všem dařit mnohem lépe. To je moje poselství, PF2020 v srdci!
24.12.2019
Odesilatel: marekgyaneshwarpuri@gmail.com, Marek Gyaneshwarpuri
Kamile,
potěšil jsi mne. Tvá víra, že jednou budeme mít samostatný speleologický výzkum jeskyně mě těší. Velké věci se nedají uspěchat. Velké věci se rodí ze skromných začátků. I košatý strom byl nejdřív malým výhonkem. Proto se těším až se krompáčem zaboříme so jeskynních sedimentů. Kde? Přece ve Tmě pod Lucernou. Pán Bůh žehnej.
23.12.2019
Odesilatel: pokorny.kamil@seznam.cz, Kamil Pokorný
Děkuji Marku, i Tobě přeji ze srdce hlavně zdravíčko a požehnání a ochranu pro všechny kroky a místa kde budeš spočívat. A také pevné nadšení pro všechny dobré věci, i pro nový průzkum. Myslím si, že je zasazeno semínko, že se to chystá vyrůst, vypučet, pak to může kvést a pak vzniknou a dozrají i plody. Cítím že to k něčemu zraje a zatím se pro to vše chystají podmínky a lepší konstelace. Příští rok to ukáže a další roky na to mohou navázat. Když je u toho srdce a správné záměry, myslím si že to může dostat velikou podporu i shůry. Ten bílý plánek Svatých schodů a okolí chápu jako připomínku i výzvu. I kdybys ten plánek nevyvěsil, nosím tuto věc měsíce v hlavě. Zatím to zkusím nad tím plánkem virgulačně dálkově. Pak je otázka, jestli to zkoušet i fyzicky na místě včetně zaměření a zakreslení třeba do té bílé mapy. Zapadá mi tam více souvislostí, na web to dávat nebudem. Některé věci je lepší chránit před vlky, aby to nezardousili a nesežrali dřív, než to vůbec vyroste. Před Světlem nakonec ustoupí každý stín! V tomto duchu přeji i všem milým a nakloněným čtenářům a čtenářkám tohoto webu, jen to, co je pro každého nejlepší. PF2020, Kamil!
22.12.2019
Odesilatel: marekgyaneshwarpuri@gmail.com, Marek Gyaneshwarpuri
Milanovi Hnízdovi a Kamilu Pokornému, dvěma mým souputníkům v Moravském krasu, jakož i všem ostatním čtenářům tohoto webu, přeji déšť požehnání, který o vánocích padá z nebe. Jsem rád, že Kamil projevil svoji pokoru. Je to jeho síla, zbraň a moc. Jenom tak nás to nerozdělí. A Milanovi přeji aby jasnozřel jako Břetislav Kafka, jehož Nové základy experimentální psychologie si odemne zapůjčil. Pán Bůh žehnej čtenářům a návštevníkům webu gyaneshwarpuri.cz. Požehnané vánoční svátky a hodně Božího Světla v celém novém roce 2020, přeje poustevník Marek.
20.12.2019
Odesilatel: Milanhnizdo@seznam.cz, Milan Hnízdo
Prematika hledání jeskyní v dnešní době. Lidí co se motaji okolo jeskyní je hodně. Jen hrstka lidí hledá jeskyně. Pracovišť je hodně, ale jsou náročná. Složitost, náročnost lokality zastaví další postup. Pak jsou lokality bez kopání to nejde dál. To není co každý vyhledává. Začínám se zajímat jak naučit lidi stát se odborníky. Na to není čas. Takový místo je Ztracená chodba. Učím tam lidi jak hledat jeskyně nemusím se obávat že jsou nebezpečí. Tihle lidé jak pochopí očem to je tak zkoušejí náročnější pracoviště. Deravka potřebuje hotový lidi. Zdravím Milan.
19.12.2019
Odesilatel: Milanhnizdo@seznam.cz, Milan Hnízdo
Tenkrát když jsi mi zanechal Děravku tak jsem vůbec neměl žádný zkušenosti.Jak se těží svislý a jeskyně.Pažení jsem neuměl. Teď už mám bohatý zkušenosti z Vymodlenou.Když se na to podívám jak špatně jsme postupovali dolů.Kde bloky co se tvářili jako pevný stěny začali vypadávat do volného prostoru. Divím se že nikoho to nezavalilo.K jeskyním jsem se mohl vrátit až 2012 po rozvodu.Ty jsi byl na léčení.Tak jsem se vrátil k jeskyním.Na vymodlený jsem kopal vodorovnou jeskyni a tam jsem si uvědomil.Že to byl hazard se životy na Děravce. Kdybych dnes chtěl znovu otevřít Děravku bez skruží co mají betonový základ to nepůjde.V té hloubce kde se to začalo otevírat pořád nebyli pevný stěny.Je to práce pro skupinu lidí minimálně 5 lidí.Já na Vymodlený když seženu jednoho tak jsem šťastný.Svislý jeskyně je v krasu málo lidí. Po 3 letech výdřeva vezme za své.tak co člověk vykopal se zavalí.Takhle otvírali propadání v Jedlích několikrát za 30 let nemají nic.Když jsi odcházel do Indie tak já měl neskromný očekávání.Neměl jsem zkušenosti.Kdokoliv bude pracovat na Děravce mohu předat zkušenosti a pomoc mu.Sami dva bychom to nezvládly to vím.Vím že ve Vymodlený je práce na 20 let života.Chci dokončit tuhle jeskyni a už nebudu mít sílu budu starý.Jediná naděje je předat své zkušenosti mladším a ti at dodělají Děravku. Pro mě jeden jeskynář který ho vychovám má větší cenu než jakýkoliv objev.On bude pokračovat dál když já nebudu moc.Pro mě jsou lidi důležitý.Nemohu s nimi pohrdat.Marku mám to složitý v životě.Ten den kdy jsem šel na čaj s tebou jsem měl jít navštívit svou mamku co je ležak. Já si vybral přítele.To mě troško zamrzelo jak mě pořád vidíš.Zdravím Milan
19.12.2019
Odesilatel: marekgyaneshwarpuri@gmail.com, Marek Gyaneshwarpuri
Milane,
odpustil jsem ti, že jsi zapřel Děravku a tos ji sliboval doživotní věrnost. Nevadí mi, že jsi mne zanechal osamoceného s našim výzkumem. Na vině byla tvá žena. Vyhrožovala , že zničí Děravku a to se jí povedlo. Byl jsi k ní připoutany. Lepší nemít žádnou ženu, než mít takovou která nemá lásku. I ty promiň má slova, která jsem napsal. Jsou tvrdá a nekompromisní. Oba bychom se z toho měli poučit. Škoda je jenom Děravky. Kde už jsme mohli být, co už jsme mohli objevit... Děravka dýchá a roní slzy. Takhle jsi mi to vždycky psal - proto jsem se vrátil z Indie i když jsem tam mohl být 5 let. To ty jsi mne přivedl zpět na Děravku. Tvoji sliby. To už jsi zapoměl? Dnes jsem mohl být mnich, ale podlehl jsem tvým svodům. A pak jsi mne opustil.To nebylo fair play. Děravka dýchá, ale pro někoho jiného. Možná se časem najde někdo, kdo její tajemství pocítí hluboko ve svém srdci. A já mu nebudu stát v cestě. Děravka si zaslouží být zkoumána. Není ti to líto?
Marek
18.12.2019
Odesilatel: Milanhnizdo@seznam.cz, Milan Hnízdo
Já už nejsem co jsem byval. V té době na Deravce jsem nebyl svobodný člověk. Tys to věděl. Ty jsi to myslel dobře. Dal jsi mi na vybranou. But svoboda na Deravce nebo nesvoboda se zářivou ženou. Já byl 3 měsíce ženatý neměl jsem navyber. Byla to chyba.,kerou nelituji. Má jidina víra je svoboda jedince. Každý jedinec má právo věřit něčemu jinému. To jediný rozdíl mezi námi. Když máš pocit že to zásadní rozdíl. Je těžký ti vysvětlovat. Rozdíly mezi lidmi nás obohacují. Schůzi jsem chtěl svolat abych mohl vystoupit. Žádná se nekonala. Zdravím Milan.
17.12.2019
Odesilatel: marekgyaneshwarpuri@gmail.com, Marek Gyaneshwarpuri
Jak těžko Mne najdou lidé,
kteří nehledají Boha.
Nemohu jim důvěřovat.
Ti Mne nepochopí.
Milane,
myslím že si správně stále nerozumíme. Myslím, že bys měl více porozumět Bohu, abys porozuměl mě. Já chválu od lidí neočekávám. Ani tvoji né, Milane. Od té doby co jsi lehkomyslně odešel z Děravky, je mezi námi nevyslovené nedorozumění. Nemohu s tím nic udělat. Když jsi potom po roce svévolně svolal schůzi skupiny, vůbec jsem nevěděl co tím sleduješ. Po pravdě řečeno, to nevím dodnes. Myslím, že chyba nebyla na mé straně. Něco jsem prozřel, něco se změnilo. Pán Bůh Ti žehnej Milane. Myslím, že přátelé od té doby nejsme. Ale v mém srdci zůstáváš. To Děravka nás rozdělila. Já hledám lidi, kteří miluji Boha. Nebudu přítelem nevěřících, ale věřících. Říká se tomu satsang, dobrá duchovní společnost, kterou v Moravském krasu po tom všem ani neočekávám a nehledám. To by byla naivita sama. Uvědom si Milane tedy kdo jsi. Stále nás spojuje nějaké vyšší pouto, které však vede nížším směrem. Za mě se v krasu nemusíš stydět. Uvědomuješ si, že bez Boha ztrácí lidský život smysl? To Ti říká poustevník Marek. Co na to řekne Moravský kras? Co je mi do toho. Neuznávají Boha, neuznávají ani mne. Nenech se mýlit, ve své vnitřní podstatě jsem pořád stejný, nezměnil jsem se. Byla to jen vnitřní neláska, jíž jsem byl v krasu vystaven, která mne dovedla k několika neuváženým činům. Byla to má nezkušenost s duchovním zápasem. Toho lituji. Myslím, že jsem se poučil. Jsem o kus dál. Neočekávám však něčí odpuštění. Drž se Milane ve Vymodlené! Bůh mi odpouští a to mi stačí. Nepotřebuji ke štěstí něčí odpuštění.
17.12.2019
Odesilatel: Milanhnizdo@seznam.cz, Milan Hnízdo
Marku lidi co mě znají a vědí že se spolu setkáváme. Četli ty řádky co jsi napsal si mysleli že jsi zase stejný. Já vím že jsi jiný není to co bývalo. To se mi na tobě líbí. Tak jsme si přečetl ty řádky co jsi napsal tak jsme obavu že zase se bude hrotit situace okolo kříže. Život má jiný poslání než nějaký simboly. Chtěl bych aby lidé pochopili že jsi hodně se změnil. Začali tě brát jako součást krásu. Víš na severu jsou skupiny co badali z Moukou. Tak tvrdí že jsem taky legenda. Netuším proč. Nezlob se Marku. Jsem rád že jsme si to vyjasnili. Zdravím Milan.
16.12.2019
Odesilatel: marekgyaneshwarpuri@gmail.com, Marek Gyaneshwarpuri
Milane,
nikdy bych si nedovolil někoho na Býčí skále nazývat "satanem", kromě jednoho člena, který se satanem sám nazývá. Je to satanista Jiří Svozil mladší. Mnoho mi ubližoval a pronásledoval mě. Ale to už je pryč, je to minulost. Aleše Pekárka považuji za laskavého seriózního speleologa a vím, že si zvykl přicházet s láskou i na tento můj web. Proto Milane nepřekrucuj fakta. Nikoho z Býčí skály jsem satanem přece nenazval, kromě toho jednoho, trochu vykolejeného člena. Co se týká kříže na Kostelíku, tak ten už Správa CHKO zamítla. Já si myslím, že je to škoda, ale musím to respektovat. Kostelík je v přírodní rezervaci. Současně mi bylo nabídnuto abych se poustevnicky uspokojil při opravě kříže pod Habrůvkou, který jsme vystyčili s otcem Arnoštem Hlouškem. Tak mi prosím tě nekřivdi a nepřekrucuj fakta. Neubližuj mi nepřesnými a nepravdivými tvrzeními. Děkuji za pochopení. Náham Kartá.
16.12.2019
Odesilatel: Milanhnizdo@seznam.cz, Milan Hnízdo
Reakce na článek: Otevřená odpověď Aleši Pekárkovi a Býčí skále. Má poustevník právo vyrobit kříž, ano, či ne?
Můj postoj ke kříži v Kostelíku.
Marku dověděl jsem se ,že se zbytečně hrotí věc kříže v kostelíku.Četl Alešovo vyjádření.To je člověk co tě má rád ten si nezaslouží abys ho nazýval satanem.Jakákoliv víra nemá právo šířit nenávist mezi lidmi.Jsme si všichni rovni.Před zákonem.Jestli CHKO povolí kříž první zóně ochrany.Tak musí respektovat zákon o ochraně přírody.Nechtěl bych být na místě Tůmy co to má povolit.Je státní orgán musí být nezávislý a nikomu nestranit.Kdyby se řídil zákonem tak tam nemůžeš povolit kříž.Jestli se bude chovat jako člověk věřící tak tam povolí kříž.Když bude vědět že tím popudí býčináře aby ti dal zapravdu.Tak bude jednat nezávisle.Problém je jinde.Vynucená rozhodnutí nemají dlouhé trvání.Nikdo je respektovat nebude.Víš znám plno byčinářů co si nemyslí ,že jsou satany. Ani nikdy mě to nenapadlo.Za prvé dávat lidem nálepky není lidský.Rozlišuji lidi co jsou dobrý a špatný.Znám vás všechny tebe Aleše i Tůmy.V mích očích jste dobrý lidi.Nerad bych aby mezi vámi vzniklo nepřátelství.Vzpomeň si na Gandýho ten nenásilím získal Indii nezávislost.Pamatuješ jak si mi vyprávěl že bys s nimi u sednul na neutrální půdě v jednom závrtu z byčinaři a vysvětlili si své stanoviska.Najít kompromis. Jestli když u toho bude Tůma tak jak se dohodnete on může rozhodnout ve věci co pro tebe je důležitá. Většina lidí v tomto státě není věřící.Snaží se tolerovat věřící menšinu.Mě osobně kříž v kostelíku nevadí.Jestli něčeho v životě chceš dosáhnout musíš lidi přesvědčit ,že to děláš pro jejich dobro.Pak ti pomůžou nic za to nebudou chtít.Ztracenou chodbu kopali i Býčináři. Ty jsi o takový chodbě snil.Já se snažil splnit tvůj sen.Byl jsem vděčný za každou pomoc.Nenávist lidi rozděluje.Já jsem zastánce šíření dobra to dokáže překonat cokoliv se ti postaví v životě do cesty.Jestli Tůma povolí kříž .Tak ať ho osadí Ochrana přírody aby byl pod ochranou ochránců přírody.Mají to popisu práce.Musíš přesvědčit lidí ,že ti mohou věřit.To je těžký někoho přesvědčit.Postavit kříž je snadné když máš za sebou lidi co ti věří.
Zdravím Tě Marku
15.12.2019
Odesilatel: pokorny.kamil@seznam.cz, Kamil Pokorný
Pochopil jsem, odpustil a pustil a díky
Děkuji Marku za vysvětlení, je komplexní a je v tom nějaký vyšší klíč protože jsem tomu ihned porozuměl, a pochopil to komplexně a nezbývá než Ti, či tomu Vyššímu, dát za pravdu. Porozumělsem a zapadá mi to do celého Celku. Máš to velice vytříbené, a s tímto doplněním jsem tomu už porozuměl a poopravil si to. Církvi odpouštím jako nástroji, i to mělo svůj smysl kdysi, jako má vše ostatní svůj smysl pro ty všechny duše na cestě pochopení. Je to tady vysoká škola ten duální svět. Ještě vyzkouším znova tu techniku testu rukou dle kineziologie, proč ten kříž každému oslabuje svaly v ruce a biopole. Ti lidi přistupovali k testu neutrálně, spíš by se dalo očekávat že klasicky nakloněni k onomu kříži, a přesto viděli, že jim to ubíralo tu sílu v ruce. Je to řadu let dříve, nejméně 10 let zpět, spíše kolem roku 2000, letí to. Je možné, že došlo k mnohému očištění už, i té církve. Dějí se velké věci na všech úrovních rozhodně. Máš to hodně, až překvapivě vysoce vytříbené, a nádherně mne překvapuje i celá ta odpověď laděna v klidu a lásce, a celé mi to ukázalo tu nádheru a nejspíš jsem právě takové rozklíčování potřeboval, díky moc. Je to pro mne další významný posun. Díky za pročištění některých starých názorů, pouštím je a směju se, jak to je zajímavě řízeno vše. Je to ještě komplexnější pohled a vše to završuje hlavně ta láska nad tím vším a s tím rezonuji rozhodně. Mám pro Tě mnohem kvalitnější čaj z Prahy, než minule, včera jsem se obával jestli po tom, co jsem Ti dlouze odepsal či reagoval, Ti jej ještě budu moci předat. A zdá se, že ano a velmi brzy, a těším se na to. Díky za vše Marku a s radostí a úsměvem :)
15.12.2019
Odesilatel: marekgyaneshwarpuri@gmail.com, Marek Gyaneshwarpuri
Kamile
jsi naladěn na nižší skutečnosti. Měl by ses věnovat józe advaitě (nad dualitou). Myslím si, že musíš cirkvi křesťanské ODPUSTIT. Jistě se už osvobodila od svých dávných chyb. Nežije již jako ve středověku - to je třeba rozlišit! Nějaký astrál tě ovlivňuje. Má odpověď je totožná s tím, co jsem napsal Aleši Pekárkovi. Mysli víc pozitivně. Více Lásky. Kříž je Holy symbolem. Býčí skála potřebuje posvětit. Ten kříž je přiměřený Boží Nástroj. Ale ty si na všechno příjdeš sám. Našel jsem kříž a našel jsem Boží Ochranu. Ale cvičí to s Tebou řádně. Mám tě rád Kamile. A taky Aleše Pekárka atd. Aleš se jenom mýlí. Maháprabhudži žehnej. Nic nikomu nepatří Aleši. Ani Kostelík ne. Jenom Bohu. Ale Býčí skála rozostřeným vnímáním Boží dílo neuznává. Je to vyšší tvurčí záměr. Ten kříž vstoupí do dějin slavné Býčí skály. I to jak se býčínáři zachovají. Celé je to svaté. Ten kříž má svojí karmu. Možná bude zase zničen, možná však na Kostelíku zůstane. To není podstatné. A bude dobře. Je to celé jóga mého srdce. Nikdy neustoupím tomu zlému. To by oni chtěli. On si musí zvykat, že tu vládne Boží Prozřetelnost a Boží řád. Jenom To dostat do Srdce. Jenom se rozohňuj nad křížem! Bude dobře. Kříž obstojí v této zkoušce. Bohužel jsi pod vlivem nižší přirozenosti. Opakuji si Boží jméno a myslím na Tebe. Proto jsi ve zdravé opozici. Je to manipura čakra. Ale my chceme jít do anaháty a ještě dál. Tak to je jenom na zamyšlenou, jak to vidím já, Gyaneshwarpuri. Nerozumíš dobře nejvnitřnějším pohnutkám duše poustevníka. Náš vztah proto prodělává změnu. Kontempluj. Je to karmické nedorozumění. Nebude tak zle. Děkuji Ti, že mi žehnáš, tak jako žehnám ze srdce i já tobě. Karmy jsou proto, aby se rozpoutěly v Lásce. Přeju Ti tiché štěstí. Myslím, že Býčí skála takový syrový surrealismus potřebuje vidět.
Buď zdráv
Marek Poustevník
15.12.2019
Odesilatel: pokorny.kamil@seznam.cz, Kamil Pokorný
Reakce na článek: Nový kříž na Kostelíku.
Děkuji za názor Aleše Pekárka ZO Býčí skála, plně se za něj stavím a rezonuji s tím, protože umisťovat Kříž na toto místo, do vchodu milé přírodní jeskyně, je přímo jako pěst na oko. Jako mi hodně vadí přehnaně obrovský kříž, pár let vztyčený na Petrově nad Novými sady - nad vchody do krytu Denis, stejně - ba ještě daleko víc, by mi vadil kříž u přírodní jeskyně Kostelík. Pokud s takovým aktem nesouhlasí převážná většina veřejnosti nebo místních, nebo majitel území, místa atd, bylo by velice troufalé, na takovém místě kříž jen tak z vlastní vůle či potřeby, svévolně vztyčovat! Ba docela i musím poctivě říci, že i chápu, jak to mohlo tehdá mnohé rozčílit a popudit, když se tam najednou velký kříž u vchodu objevil. A tehdy se celkem logicky vzápětí objevila protireakce, kterou chápu - jeho zabodnutí vzhůru nohama, jako možná přehnaná, ale byla vlastně adekvátní, protože jestliže si někdo někam dovolí svévolně najednou umístit jakýkoli symbol, nemůže se pak vůbec divit, že někdo jiný stejnětak umístí jiný symbol, byť opačného významu (otočen vzhůru nohama). Má na to stejné právo, či vlastně neprávo. Naprosto stejné. Stále je to jen o těch symbolech... Jestliže je někdo potřebuje a má svolení umístit na brněnský Petrov, chraň Bože, aby se nezačaly nakonec objevovat před každou jeskyní. A krom toho - proč mne to tak popouzí: Se symbolem křest. kříže je docela problém! Z hlediska působení energií - specielně křest. kříž výrazně oslabuje lidské biopole a biopole místa okolního, protože narozdíl od rovnoramenného kříže Keltského, tento nerovnoramenný výrazně tříští svislý tok kosmické energie. To se dá snadno a opakovaně prokázat snadnou metodou Kineziologického testu (test síly udržet či sklopit ruku někým druhým, když do druhé ruky se vloží nějaký předmět - třeba kř. kříž. Naopak třeba křišťál sílu výrazně přidává. To si může každý vyzkoušet snadno. Problémů je tam však více - tento symbol se spojuje dlouhodobě samozřejmě i s velikou špínou středověkých a jiných válek, kde hlavně katolíci prostřednictvím kříže žehnali válkám atd. Ani se mi nechce to svinstvo, při němž zemřelo tolik lidí zbytečně, nebo při upalování "čarodejnic", tady více rozebírat. Marku. Ty dáváš vše na web, každej závan, tak to sem píši, svůj názor, rovnou do knihy (stejně bys to na web umístil i z mailu, jako vždy). Ty máš nádherný a hluboký srdce. To je pro mne zcela jasná věc a také obdivuhodná. Ale duchovní člověk nerovná se kříž, hlavně ne ten křesťanský, nesoucí nepěknou energii okamžiku vraždy, přibití na kůl atd. Kristus byl jistě úžasný léčitel, všechna čest a snad existuje v jiných sférách dosud, ale musí se za celou následující církev velmi stydět, a hlavu si ukroutit nebo plakat smutkem za její otřesné a neomluvitelné činy po celá další staletí. Ten kříž symbolizuje především velikou vinu církve na hrozných zvěrstvech. Naštěstí, opravdu ryze duchovní člověk se nemusí omezovat takovými symboly, jako je ten křesťanský kříž, pošpiněný krví tolika nevinných obětí, a může si v klidu uctívat cokoli či kohokoli se vší úctou a pokorou sám ve svém srdci. A ta pokora a respekt by měla být i k přírodním útvarům a místům a nezatěžovat je takovým symbolem, takovou energií těžkou. Uctívat má člověk ve svém srdci a svým konáním a pravdou a podle ovoce se pozná to správné. Jaké ovoce přinášel po celá staletí ten kříž? Nebo násilná rekatolizace v mnoha zemích? Nucení někoho k určité víře? FUJ. A když nechtějí, tak jim aspoň před oči naflákat do terénu kříže? V tom ale rozhodně není ani respekt, ani svoboda, ani láska. A jaké ovoce - náladu - by přinesl ten kříž v tomto úzamí, jestliže by to bylo proti vůli většiny? Na sílu? JAko tehdy, ani nyní bych se nedivil, kdyby se opakovala i ta druhá fáze - že by někdo symbol kř. kříže vyměnil za symbol opačný. Nakonec i vesmír vše vyvažuje do rovnováhy - každý přehnaný extrém. Pevně věřím, že kříž u Kostelíku ani jiných jeskyní vybudován nebude, aby netříštil a nesnižoval přirozenou kvalitní energii těch míst svým nepěkným poselstvím a tíhou. Marku, celé roky Tě velice obdivuji pro tu houževnatou průzkumnou činnost, ta byla příkladná pro naprostou většinu ostatních jeskyňářů vyjma těch, co jsou aktivní podobně. Ale mísit to s prosazováním jednostranného směru, náboženství, na veřejném místě, nepovažuji za rozumné. Naopak, působí to svévolně, "na sílu", ten kříž by doslova znásilňoval tu krajinu, ten vchod a tu jeskyni. Podobně jako kdyby si jakákoli církev najednou nárokovala nějaké jeskyně pro sebe! No kdeže! Ani náhodou. Jedině, snad, opravdu, ale opravdu čistá a svatá církev, ale to ta katolická opravdu není ani zdaleka. Prosím kdo chce, pěstujme svoji vytříbenost, čistotu a jiné kvality nebo techniky vnitřně, ale nenuťme PROSÍM ze své vůle veřejnosti, ani veřejným místům, natož tak úžasným jako jsou ta, kde jsou jeskyně, něco takového jednostranného a nekvalitního, jako je symbol křesťanského kříže!!! Stavím se jasně a bez mrknutí oka rozhodně za to, aby tam, ani u jiných jeskyní rozhodně vztyčen takový symbol nebyl. Přinášelo by to nejeden problém. Kdyby jsi znal hlubší souvislosti s energiemi, něco takového páchat by Tě ani nenapadlo. kříže v chráměch církev umisťovala právě pro tu funkci, aby to příchozí stádo oslabilo, ubralo na energii, aby si tolik nevyskakovali a byli lépe ovladatelní. A proto mají kostely půlkruhové kazatelny, aby kázající byl chráněn od toho úbytku energie či působení plno křížů v prostoru kostela. Ověř si ty energie kineziologickým nebo jiným seriózním testem. Navíc to odvádí pozornost od bádání. Měli bychom se snažit krajinu zvelebovat, chránit, uklízet, pomáhat jí, i ve smyslui geomantie a energií - posilovat je. A to kř.kříž bohužel rozhodně nedělá. Pokud budu chtít nějaké místo, nebo turisty a návštěvníky potěšit, vyberu třeba kvlatní křišťál větší a zakopu jej na tom místě. A on bude úžasně vitalizovat, harmonizovat a přirozeně toto místo podporovat. Jenomže kř.kříže místo oslabují a připomínají ta stará svinstva za celá staletí napáchána. Prosím neoslabuj ta kouzelná místa něčím takovým! Děkuji za les, děkuji za jeskyni, děkuji za všechny, kteří chtějí těmi místy nadále radostně procházet a nepřijít o energii, nebo nezkazit si náladu... :) Nevím jestli nebo jak to pobereš, jak jsi schopen to chápat, vnímat, přehodnotit, ale doporučuji si vytestovat a podívat se na celou záležitost s kříži opravdu poctivě, klidně z pohledu Boha, pokud chceš. Ano, ten tolik staletí trpělivě připouští tolik svinstva, co se na zemi děje. Trpí i tu církev, která žehnala válkám, upalovala nebohé tisíce žen, které označovala jako čarodejnice, znásilňovala a jinak mučila. Toho svinstva je až do nebe. A už ho bylo opravdu dost. Je potřeba žít a jednat především vnímavým srdcem. Je potřeba abys ještě zvýšil vnímavost srdce, i objektivnost, a pak snad začneš cítit, co zrovna tento symbol nese a dělá, a že je rozumnější, jej té krajině ani jeskyni opravdu v žádném případě nenutit. Až budeš vnímavější, sám ucítíš, že zrovna kř. církev, ani její kříž, nebyly a vůbec nejsou v pořádku. A že by bylo nerozumné, násilně nabouchat před jeskyně právě tyto (ale nakonec i jiné) symboly jen tak z vlastního pocitu nebo chtění. Já bych toho chtěl... Ale musím a chci, respektovat i další lidi okolo mne, jejich názor, svobodu. Symboly si dovolím umístit doma, třeba dvoumetrový. Ale ne tam, kde to není moje a nerezonuje s tím převážná většina. Někoho si popudit proti sobě nerozumným jednáním je bohužel velmi snadné a rychlé, ale pak trvá 100x víc dlouho, než se na nějakou věc zase zapomene. Možná se už po letech mohlo "zapomenout" na tehdejší anabázi se zjevením kříže u Kostelíku, a tímto jako by se zase chtěla stará rána otevírat, ach jo! Mrzí mne to. Chtěl bych, aby jsi byl znovu znám jako opravdu úžasný nadšený badatel, a ne jako stavěč křížů kamkoli se zamane, bez dotazu jestli se to líbí druhým! Prosím i o respekt ke chráněným místům, CHKO a podobně. Ne nadarmo jsou chráněna před jakýmikoli zásahy, budováním, je to čistá příroda, ona sama je nejčistější svatostánek, zrcadlo svého tvůrce a nepotřebje se špinit lidskými symboly. Z přesnějších překladů jasně vysvítá, že Ježíš nebyl ukřižován, ale přibyt na rovný kůl. Kdyžtak pošlu odkazy kde to najdeš. Neuctívej tedy následně katolíky vymyšlený nesmysl, omezovač energie, je to jen zbytečná zátěž. Ty máš mnohem na víc. Dnes je čas opustit staré nefunkční věci, symboly, natož takovou špínu... Marku nezdržuj se nesmysly jako tyhle kříže, vystřel jako torpédo kolmo nahoru přímo ke Zdroji, plně se napoj jestli chceš na Kosmickou energii, zároveň se uzemňuj kopáním a bádáním a bude to dokonalý. Ty kříže jenom přinášely šarvátky a dosud přináší. Rozšiř si konečně prosím úhel pohledu. Je třeba vnímat pravdivě celý široký Celek. Nebuď už zaseklej na jednom špatném symbolu. Vyzařuj krásně srdcem jako dosud, ale i ten respekt ke krajině a jeskyním, že je nebudeš kalit těmito symboly potřísněnými. Myslím to upřímně a dobře, opravdu dobře, i jako stálý kamarád. Je třeba věci vidět poctivě a ze všech úhlů. Učíme se to všichni. Než začneš tvořit nějakou odpověď, pár dní o tom medituj a přemýšlej, proč jsem každé toto slovo napsal. Co se zatím opravdu skrývá. Díky a buď požehnán v nejrozumnější činnosti.
12.12.2019
Odesilatel: Milanhnizdo@seznam.cz, Milan Hnízdo
Ráno jsem řekl své lásce.
Každém měsíci jak bude 7 den musím podstoupit konzumní půst.Celý den se vyhýbat konzumu.Když budu mít žízeň jít se napít ke studánce v lese .Kde teče voda zadarmo.Kdybych nebyl doma v lese budu mít láhev vody co bude voda ze studánky.Pak procházka lesem má jednu výhodu.Odnesu si sebou energii lasa.Má to jednu výhodu na kraji lesa nejsou pokladny kde se platí za konzum.Asi jídlo bude kousek chleba.Ještě si musím ujasnit pravidla. Jeden den konzumní půst je málo aby se člověk na chvíli cítil svobodný.Jestli jeden člověk na světa zaplatil životem ,že lidé chtěli žít v konzumu.Je to moje cesta jak nepodlehnout konzumu.Nejsem spasitel světa.Kdo bude chtít tak se přidá.Když se přidají všichni lidi.Budou supermarketový chrámy prázdný.Jenže to se nestane.Ani o to neusiluji.Každý člověk má své svědomí.
11.12.2019
Odesilatel: Milanhnizdo@seznam.cz, Milan Hnízdo
Jinak tě pozdravuje moje Přítelkyně Lada. Když jsem jí napsal tuhle větu: Jeden člověk to chtěl změnit společnost a oni ho za to ukřižovali.Proč to udělali? Ona mi odpověděla: Přesně tak Milane tohle není boj pro jednoho člověka, skončil bys stejně jako Ježíš, byla to do nebe volající nespravedlnost, neuvěřitelně trpěl, ale nikoho od konzumu neodradil, smíření je jediná cesta, bůh ti nepomůže, ty musíš žít v tomto světě, chceš milovat své blízké, svou rodinu musíš se smířit, udělat to z lásky k nim, to je taky víra?? tvůj život pak má smysl , to ti pak dá sílu jít dál, kde vládne láska tam není místo lidské zlo?? Já ji odpověděl: Napsala jsi to tak krásně. Pochopil jsem, že ty jsi čistý člověk. Já se bojím uvěřit v Boha, že ho věří i lidi co věří tomu konzumu. Nechci patřit mezi lidi co jsou schopni znovu člověka ukřižovat kdyby jim na ten konzum sáhnul. To je moje nevira. To co jsi napsala tak chci žít.
11.12.2019
Odesilatel: Milanhnizdo@seznam.cz, Milan Hnízdo
Jsem věčný tulák. Co celý život hledá ráj na zemi. Dokud nebudu na konci své cesty. Budu neúnavně hledat. Život je cesta co vede za obzor našeho vidění. Touha člověka vede za ten obzor. Je to hranice kde začíná nový prostor co je ohraničený dalším obzorem. Pokud tam bude naděje jít na hranici nového obzoru půjdu dál za novým poznáním. Jednou mi dojdou síly a usednu nakraj cesty a podu poslouchat početný co přišli z místa kam já nedošel. Proto je moje nevira věčný hledání dobra na zemi. Pokud lidé se budou chovat sobecky vůči zemi nebude ráj na zemi. Proto mě trápí že konzum je co lidé věří. Jsem rád za každého člověka co uznává jiný hodnoty.
11.12.2019
Odesilatel: marekgyaneshwarpuri@gmail.com, Marek Gyaneshwarpuri
Milane, to chce mantru. Jsou to jen tvé subjektzivní pocity z Cesty. S mantrou v srdci už nebudou vyrušovat. A modlitbu. Když ty nevěřící dokážeš tak citovat Krista: Ježíš pak vešel do chrámu a vyhnal všechny, kteří tu prodávali a kupovali, zpřevracel stoly směnárníků a prodavačů obětních. tak se můžeš taky modlit, respektive opakovat mantru. Obojí je k tvému prospěchu. Modlitba a mantra - chce to vyzkoušet. To nevadí, že se považuješ za nevěřícího. Bůh je v Tobě, není někde na obláčku. Pak tě konzum nebude vyrušovat. Vždy budeš vyrovnaný a spokojený. Nechceš to vyzkoušet? Buď jako ten Buddha. Ten si na to přišel taky sám. Popřel brahmánský "konzum" a vydal se cestou askeze. Nakonec u něho zvítězila tzv. střední cesta, mezi požitkářstvím a sebetrýzněním. Nechť je ti tedy Buddha tvým velkým vzorem. Klidně se můžeš považovat za buddhistu, lepší než být ateistický a popírat Boha. K tomu ať ti On žehná. Nepopírej Boha, mohlo by tě to mrzet. Nevíra je jen nevědomost. Chce to sebekázeň. Máš v sobě veliké poklady ducha, které jsou ale utopeny v nevíře a bezvěrectví. Víš co Milane, já se za tebe pomodlím. Myslím, že tak to bude učinnější. Ať ti dá Bůh víru. Ale jestli nechceš, tak nemusiš věřit. Bůh se nebude zlobit. Milane, s tebou to dopadne dobře. Ty nejsi ateista. Jsem tvůj přítel. Nalezneš co hledáš. Ty to dokážeš. Tomu já věřím. Neustoupíš. To jsem ti napsal z Lásky. Požehnaný Buddha ve Vymodlené. Ale nenabádám tě, abys uvěřil. Bůh ti sám dá poznat Pravdu. Ukazuje pravdu. Odděluje zrno od plev. Bezcenný kamínek od diamantu. A přivádí ke Svámijiho Józe v denním životě. To On přivádí ke Svámijimu. Takové je mé vyznání víry v Boha, mého spasitele a sovoboditele. To co potřebuješ je vivéka, jemné rozlišení mezi dobrým a nedobrým. Pak tě svět nebude rozrušovat. Lehce se to řekne, ale o to tu jde. Tak se drž Milane. Chce to praxi. Měl bys dělat nějakou sádhanu, duchovní cvičení. jakékoli, ale nejlepší je jóga. Z jógy všechno vychází a všechno se do ní zase vrací. S pozdravem

poustevník Marek
9.12.2019
Odesilatel: Milanhnizdo@seznam.cz, Milan Hnízdo
Zjistil jsem jak dnešní konzumní doba vysává z lidí energii. Napadla mě jedna spásná myšlenka. Jen smrt nás osvobodí od toho konzumního života. Jestli je nějaký posmrtný bytí tak doufám, že se tam ten konzum nedostal. Jinak člověk nezažije absolutní svobodu. Koukám jak lidi mají své supermarketový chrámy. Kde přináší své těžce vydělaný peníze aby je obětovali za věci co nepotřebují. Vůbec se nedivím :Ježíš pak vešel do chrámu a vyhnal všechny, kteří tu prodávali a kupovali, zpřevracel stoly směnárníků a prodavačů obětních. Lidé budou pořád stejný. Chvilkový pocit blahobytu je asi silnější víra. Pak lidem unikají pravý hodnoty. Pořád jsem radši když žijí lidé konzumní život než by válčili mezi sebou.Nechci hodnotit víru. Proč lidé co věří znají tuhle větu a podlehnou konzumu? Můžeš mi oponovat - chodí tam nevěřící za tím konzumem. Jsou státy kde je většina věřících. Supermarkety jsou tam plný lidí. Lidé dělají co se jim hodí. Jsou ochotni i pořivit víru ve svůj prospěch. Nemám jím to za zlý. Oni tak činí, protože tak žije celá společnost. Pokud společnost bude uznávat zvracený hodnoty není úniku a stává se otrokem společnosti. Proto mě napadla, že smrt jedince ho osvobodí od konzumu. Raději bych byl kdyby se našel jiný zpúsob jak uniknout konzumu.
Zdravím Milan.
6.12.2019
Odesilatel: marekgyaneshwarpuri@gmail.com, Marek Gyaneshwarpuri
Děkuji Milanovi za zaslaná videa.
4.12.2019
Odesilatel: Milanhnizdo@seznam.cz, Milan Hnízdo
Reakce na článek: Za uplnulý rok jsem opakoval mantru půl miliónkrát.
Můj pohled na mantru.
Myslím ,že má smysl.Jde o to ,že člověk v bdělém stavu pořád rozmlouvá sám se sebou.Kvůli vnitřní pohodě .By měl nějak meditovat.Jenže když člověk to dlouho nevydrží.Nerozmlouvat sám se sebou.Měl by najít způsob aby to vydržel dlouho.To si myslím ,že opakování věty co nesouvisí z člověk co tak činí odpoutá mysl jiným směrem.Jsem teoretik tak zatím jsem to nepotřeboval k životu.Je možný ,že tomu v budoucnu budu dávat více času. Teď v současný době nemám moc času nazbyt . Pracovní proces, který mě živí je velký žrout času.Sám kolikrát před spaní když nemohu usnout.Mám takovou svou mantru.Toužím být v jeskyni kopat její pokračovaní.Tak se duchem přesunu na čelbu a představuji si jaký to bude dál.To mou mysl zaměstná tak ,že krásně usnu.Je možný ,že mantra má pro člověka i jiný smysl co jsem poslal.Kdyby dokázala člověka odpoutat od hmotného těla asi by člověk zažil nevšední zážitek.Vše co někoho činní šťastným by neměl zavrhovat.Pokud to nevyzkouší na sobě.
Zdravím Milan.
1.12.2019
Odesilatel: marekgyaneshwarpuri@gmail.com, Marek Gyaneshwarpuri
Svámi Mahéšvaránanda říká, že si mantry máme opakovat. Já věřím své józe. Je to především mantra jóga. Všichni svatí si opakovali Boží jméno v ústraní. Není moudré o tom pochybovat. I já jsem se vydal na stezku mantra džapy. A Bůh mi žehná a provází. Všechno je to na zodpovědnost Bohu, když ho to potěší. On ví, co žák potřebuje. I buddhisté opakují mantru, stejně tak křesťané opakují Ježíšovo jméno (především v pravoslaví), stejně tak hinduisté opakují mantry. A dosahují Milostí Boha Osvícení. Opakování Božího jména je cesta moudrých. Chci patřit mezi ně. Ani ty Kamile nepochybuj. Zasedni na zadek, přestaň pobíhat tam a zpět a nech pouštět korálky růžence mezi prsty. Opakuj Boží jméno. Nebuď líný. Pěkně vstát ve 4 hodiny ráno a před východem slunce opakovat mantru. Určitě se ti to vyplatí Co to je 3 hodiny denně věnovat sádhaně, t.j. Bohu? Chtěl bych věnovat mnohem víc, tak moc mi to dává hluboký smysl. Mám v úmyslu věnovat 6 hodin denně své jógové sádhaně. tak jak doporučuje svámí Šivánanda. Mě je s podivem, že ty duchovní člověk správný význam mantra jógy nechápeš. Vždyť je to snadné k pochopení. I v katolické církvi se lidé modlí růženec. Co je tedy na tom divné? Pročistit si podvědomí Božím jménem. Asi jsi geologicky ještě mladý, že to nechápeš.... až trochu zestárneš pochopíš TAJEMSTVÍ nepřetržité modlitby srdce. Z tohoto důvodu nemohu s tvým názorem, že není třeba opakovat mantry, souhlasit. Naopak bych to každému jako důležitou součást psychohygiény doporučil. Všichni koho znám, našli Boha v tichu a samotě s modlitbou v srdci. I ty bys mohl patřit mezi ně.

Opakuj neustále svou mantru (Boží Jméno), je to tvůj nejvzácnější poklad.
Paramhans Svámí Mahéšvaránanda
Pataňdžalího Jógasútry

Cvičení s málou osvobozuje od karem. Kdo cvičí s malou může očekávat brzské osvícení.
Není-li mu osvobození souzeno v tomto životě, narodí se znovu ve šťastné duchovní rodině
aby mohl rychle pokračovat na duchovní cestě. Bude žít v dostatku a úctě a to jsou plody mály,
proto neustále cvič s málou.

šrí Maháprabhudži
Paramhans svámí Madhávananda
Lila Amrit. Život božského Mistra šrí Maháprabhudžiho

30.11.2019
Odesilatel: pokorny.kamil@seznam.cz, Kamil Pokorný
Reakce na článek: Za uplnulý rok jsem opakoval mantru půl miliónkrát.
Ahoj,
- tento mail je na delší úvahu.... na více přečtení možná... a netýká se moc Tebe, spíše těch manter.

- čtu o půl milionu letošních manter, fíha....

A přemýšlím, jaký je rozdíl, opakovat vnější nějakou mantru, vyslovovat zvuk který odnáší větřík, a nebo, rovnou tou vibrací mantry být trvale a vyzařovat - tou mantrou se přímo stát. Asi mne to napadlo podle principu technik "Já jsem". (Já jsem... to světlo nejčistější...)
(Já jsem ta nejvyšší oddanost a pokora...)
(Já jsem ten bdělý...)
atd.... na principu ztotožnění, plného přijetí, rezonance, zvnitřnění plného...

Ty jsi mnohaletý odborník, koho povolanějšího bych se já ptal...

Nějak mne taky napadá, že by mohl přijít ten Budha a opakovače mantry praštit zenovou holí, a vynadat mu, proč to provádí, proč to má stále vně a potřebuje to opakovat, proč tím přímo není on sám... Proč se tím už konečně nestal. Proč tolik energie dává ven, proč ji nekultivuje v sobě, aby to z něj rovnou zářilo samo.
Pokud je třeba vyslovovat mantru, asi tedy nezáří sama z mysli a srdce.
Až bude zářit sama, jako stav, nebude třeba ji stále vytvářet. Bude trvalým stavem.
Stavem srdce i mysli.
Ale pokud se stále vytváří, vyslovuje = stále není asi zakotvena do podstaty toho, kdo ji vyslovuje.

A navíc ještě jiná myšlenka, možná kacířská. Pokud bych byl vysoká bytost - láska, nechtěl bych nikdy po nikom takovou otročinu, aby několik hodin denně opakoval mantru.
Měl bych větší radost kdyby šel a někomu pomohl nebo udělal radost, nebo měl radost aspoň sám ze správných věcí a zdrojů, ale nechtěl bych po něm takovou zvláštní věc "musíš opakovat tři hodiny mantru, nic jinýho, jinak Tě ..nepřijmu..." - to není láska. Láska nenařizuje, nepřikazuje. Ale potom je to kdo, nebo co? A pro koho?
Pokud bych vůbec chtěl uctívat, (být uctíván), tak Duchem a pravdou, jak je u Jana 4:24. "Budete mne uctívat duchem a pravdou"... (a nebudete si stavět modly a stánky...) A jak je psáno "Podle skutků a ovoce pozná se......" čili jednání, už ta povaha, to srdce. Ale nebyl tam nikde požadavek uctívat opakováním nekonečných manter.

Pokud to baví, budiž, zábavy a kratochvíle jsou různé. (A baví to poslouchat vůbec toho, pro koho to je, tolik hodin a denně? Kdybych já po někom chtěl aby mi několik hodin denně odříkával mantry, nebyl bych ujetej?)

Nějak cítím že ta cesta (stavu pokory, vděčnosti, oddanosti a jiných šlechetností ctností) vede přes střed, páteřní kanály atd, a je potřeba zvnitřnit to a stát se tou mantrou, tím obsahem, a vlastně Celkem a vším, -nebo dokonce se do onoho stavu konečně navrátit, protože si myslím, že jsme z něho vyšli -už jsme tam byli, tam a ne nikde mimo... A tak mi nějak přijde taková práce s mantrami jako "navíc", "bokem", a místo práce na "stát se tím" ta energie jde ven, mimo, zatím co by měla zůstat a rozzářit celý tělo.

Ale to jsou hluboké myšlenky k dobrému čaji, jsou tak hluboké, že ani v pondělí tam možná nebude dostatečný klid na takovou hloubku (má Chajovna vubec v pondělí otevříno?), tak možná někde po tmě jeskyně... Jenom nad tím upřímně přemýšlím, jak až to má, a pro koho, smysl víš.

Sice obdivuju tu výdrž, ale opravdu přemýšlím, jak až to má opravdu smysl. A kdo by si takovou věc přál a po někom chtěl. Co by to bylo za bytost. A pokud si takovou věc výslovně nepřeje, tak proč to konat. Nebo - proč to konat stále tak vně, dopryč, a proč se tím nestát vnitřně rovnou.

Myslím si že zářit srdcem, čistě, upřímně atd, je důležitější, a nekonečné mantry popravdě nikdo (aspoň ne rozumný), nevyžaduje. Nebo se mýlím???

:-) Mám Tě rád i pro to srdce, i pro tu trpělivost a horlivost. Ještě pohlídat opravdu smysl a nebo využít energie, vitalitu a dar života ještě líp.....

Jestli není čas, už se posunout, už se tím stát, zářit to stále. A to stačí, a to je víc než občasné mantry, byť několik hodin denně.

Teď jsi asi v Netopýrce ještě, asi až do rána, a já se tam duchem přesouvám taky a prozářím to, budu tam, "Já jsem", zářit a snad Tě to i zahřeje tam. Nebudu tam opakovat mantry, budu to celé prozařovat srdcem a láskou, píšu to a cítím a už se to děje, je to rychlé, jaoby už celý prostor žhnul do běla a ta oslnivá zář vytéká vhcodem a všemi póry ven a dál a okolo, nádhera, pravda a láska přezáří všechnu tmu!

Takhle to cítím vše.
Těším se pak osobně.
Buď požehnán.

30.11.2019
Odesilatel: marekgyaneshwarpuri@gmail.com, Marek Gyaneshwarpuri
Milane,
A tak zůstává víra, naděje, láska – ale největší z té trojice je láska.
1 Korintským 13,13
Marek

28.11.2019
Odesilatel: Milanhnizdo@seznam.cz, Milan Hnízdo
Nikdy mě nenapadlo ,že bych za to špatný co se mi stalo vinil Boha.Asi je něco co nedokáži vysvětlit.Lidé co páchají zlo stane se ,že jejich karma je za to potrestá.Proto nic špatného nepřeji nikomu.Když člověk dostane se na dno.Myslí si že už to horší nemůže být.Nastává nový začátek kde vše co nás trápilo zázrakem zmizí.Pak člověk začne děkovat tomu co ti pomohlo těžkých chvílích.Toto platí když jsi sám. Pokud život sdílíš člověkem co máš rád tak děkuješ tomu co zůstal s tebou v těžkých chvílích.Jsem smířený se životem takový jaký je.Dává mi to svobodu .Pokud člověk je nespokojený tak se stává otrokem své ho neskromného očekávání.Já taky mám touhu abych našel krásnou jeskyni ale jsem smířený ,že už ji nenajdu.Vše co se nám povede není to běžná věc je dar .Čim větší oběť jsme schopní dát tak o to věší cenu má pro nás tento dar.Nic v životě není zadarmo.Pokud ano nebudeme šťastný když to dostaneme.Začínám objevovat dary nehmotný. Dokáži učinit člověka šťastným. Jsem rád ,že máš svou víru.Je to nehmotný dar co tě činní šťastným.Nesobecky ti ten dar závidím.Pozoruji lidi co mají různou víru.Snažím se pochopit proč má ta jejich víra tolik podob.Možná se pletu .Docházím k názoru každý člověk má svou víru.Nemůže být stejná .Protože každý člověk je jiný.To je čemu jsem dospěl.
Zdravím Milan
27.11.2019
Odesilatel: marekgyaneshwarpuri@gmail.com, Marek Gyaneshwarpuri
Milane,
Bůh Je, na tom tvá nevíra a pochybování nic nezmění. Nevím jak tebe, ale mě duchovní instituce nechávají svobodným. Ale ty jsi v jádru Buddha, jak jsem ti již víckrát zdůvodnil. Máš v sobě poklady. Není divu že křesťanské pojetí Boha tě neuspokojuje. To ovšem nic nemění na tom, že je Dobrý. Zamysli se nad tím hlouběji. Přeji ti abys hledal, nenech se oklamat vnějším zdáním. Seš si jist, že Boha nenacházíš? Nemůžeš Ho minout, je v tobě, Je tvé Já. A tvá nevíra v lidské instituce, hlavně že ji máš dobře zdůvodněnou. V tom asi vězí mnozí. Taky jsem nevěřil v organizace a organizovanost, až můj Mistr mne přesvědčil, že organizace jako nástroj Světla je prospěšná a dobrá. Nejsou přece všechny církve tak špatné, nejsou přece jako tebou zmiňovaný islámský stát! Musíš to předce rozlišit. Já osobně vidím víc těch pozitivních sil než těch záporných. Církve se tedy bát nemusíš, jinak je ale vpořádku, že rád zůstáváš v ústraní. Chráníš si tak svobodu. Kdybys poznal mého Mistra, poznal bys, že se bát nemusiš ničeho. Za Svámijim přichází mnoho žáků, kteří ve věci své víry pochybují a maji stejné problémy jako ty. A Mistr je všechny s Láskou přijímá a vede. Každého po jeho vlastní cestě. Proto ani tebe by nechtěl nijak měnit. Změna přichází totiž sama oed sebe,z Milosti Boha. Prostě to prohlédneš sám, že tvé výhrady a pochybování byly dětinské. A tak bych Ti Milane popřál abys hledal, neustrnul v oblíbených zažitých kolejích. Ptáme se stále svého srdce: "Kdo jsem já?" Tedy já to moc nedělám, já mám víru jako šťastný dar ze zrodu v duchovním prostředí, což asi není tvůj případ. Proto se "jako Buddha" musíš prokousávat vždy sám. Jen neodsuzuj Boha, za to, co se ti snad přihodilo v životě. On je Dobrý, Láskyplný a čeká na tebe. A On tě povede. Přijít k němu musíš ale ty sám. Ze srdce Ti žehnám.
Marek

27.11.2019
Odesilatel: Milanhnizdo@seznam.cz, Milan Hnízdo
Pořád jsem okolo tvé ankety šlapal jako okolo horké kaše.Já věřím ,že tvá víra boha je upřímná.Nechci ti ji brát.Je to tvoje svobodná vůle.Já jsem názoru ,že jakákoliv víra musí člověku uzrát aby byla opravdová.Někdy mám pocit když rozmlouvám z lidmi co mají dobré srdce.Jako bych mluvil něčím co nelze polapit.Když to člověk pochopí tak to v něm zůstane. Takhle nějak se šíří jakákoliv víra.Víra by měla být to dobré co je v nás.Pokud si spleteme zlo z vírou tak to je naškodu jakékoliv víry.Jenže člověk někdy nedokáže pojmenovat zlo.Netuší ,že začne uznávat negativní hodnoty.Důležitý je pochopit co je dobré co je zlé.Pak je snadný něco věřit.Budu asi věčným pochybovačem co bude hledat dobro.Je to můj úděl.Je to moje cesta.Je to moje víra.Ty jsi mi pomohl pochopit sám sebe.Sám bych to nedokázal nikdy.
Zdravím Milan
27.11.2019
Odesilatel: Milanhnizdo@seznam.cz, Milan Hnízdo
Reakce na článek: více...
Marku
když se zamyslím nad tvou anketou o víře v boha.Nevím jak hlasovat.Víš když jsem byl uprostřed lesa a vítr kácel stromy co padali okolo mě tak jsem se modlil abych to přežil.Asi ve mě zvítězil pud sebezáchovy.Když vidím lidi co jim rozum zaslepí víra a páchají zlo ve jménu boha.(Islamský stát).Nechci věřit v boha.Nevěřící asi nejsem .Jen věřím jiný hodnoty.Lásku milované ženě.Naději ,že najdu krásnou jeskyni.Věřím krásný přátelství.Mohl bych si vytvořit své desatero.Bojím se věřit institucím co mají patent na víru.Věřím krásný život i když je těžký.Proto ,že je život rozmanitý.Věřím ve svobodu jedince co přináší lidem dobro.Lidi co nejsou svobodní šíří okolo sebe nenávist.Svoboda jedince končí tam kde začíná svoboda jiného živého tvora.Svoboda má na Zemi proto určitý omezení.Ve vesmíru je dostatečný prostor jenže tam nepřežijí živý tvorové.Jsem za života spoutaní pupeční šňůrou s naší krásnou Zemi.
1.ledna.2009 (převzato z návštěvní knihy webu marekpoustevnik.cz, protože se mi líbí...)
Zdravím Tě poustevníku,
Nevím, zdali si mě ještě pamatuješ, tady Bára, tehda v tom autobusu do Pece. Napřed přeji hezký nový rok. A ted' Ti chci z celého srdce poděkovat, za to, že jsi mi ukázal správnou cestu života. Cítím, že jsem Boha nalezla. Nalezla jsem Toho svého Boha, ten který mě vždy potěší, když ho žádám o radu, aneb jak jsi mi to říkal tehdy v tom autobuse. Knihu od Tebe mám stále rozečtenou, čtu jí velmi pomalu a jen občas, vím, že ze mě nebude velký cvičitel jogy, že takto ani nedojdu ke svému vyšímu Já. Ale ta kniha mi pomáhá srovnat si myšlenky a nacházet to, co je v životě správné a co je špatné. Stejně tak i ten medailonek co jsi mi věnoval, nosím ho neustále na krku (teda kromě hodin tělesné výchovy,protože nesmíme mít žádné přívěšky atd...) a cítím k tomu přívěšku velkou úctu, protože ho mám od Tebe a Tebe si já vážím. Také jsem po dlouhé době zase navštívila kapličku v horách a tehda tam jsem si uvědomila, že Bůh určitě je. Nevím, jestli budeš číst tento mail, ale stejně Ti moc děkuji za vše.

Bára

19.11.2019
Odesilatel: marekgyaneshwarpuri@gmail.com, Marek Gyaneshwarpuri
Odpověď na článek více...
Toníku,
napsal jsem co jsem napsal. Je to zpětná vazba pro ně, která se taky cení. Pokud to bude záležet na mě, chci se všemi lidmi v krasu dobře vycházet. To ovšem nemění nic na skutečnosti, že zrušení ZO 6-31 prakticky tehdy bez důvodu sobecké bylo...
Marek

15.11.2019
Odesilatel: antonin.tuma@nature.cz, Antonín Tůma
Reakce na článek: více...
Ahoj Marku,
ten tvůj odkaz k zájmovým územím není napsaný diplomaticky. Pojmy "sobectví" a "nesnášenlivost" nejsou nutné a nezískáš si tím příznivce, naopak. Stačí psát o tom, že zájmová území jsou zastaralá a patří minulosti a většina skupin (ne všechny) už je totiž nebere vážně. A že ČSS nepochopila záměry ZO 6-31 a došlo k vyloučení, což bylo velké nedorozumění ze strany ČSS a je to škoda, že tím vznikají organizace mimo ČSS a ČSS se tím ochuzuje o členstvo a o pestrost své práce. Tak bych to napsal já, ale piš si samozřejmě co chceš. Jde mi o to, abys se svým okolím a s lidmi v krasu byl v přátelství a v míru a ne v přehlížení a v rozporech. Když napíšeš co jsi napsal, tak kdo z ČSS se nebude cítit uražen?
Toník

11.11.2019
Odesilatel: marekgyaneshwarpuri@gmail.com, Marek Gyaneshwarpuri
Drahá Kláro, (odpověď na mejl určená každému)
ve Střílkách se člověk musí prokousat přes tuhou vnější slupku, aby se dostal k měkkému jádru. Svámiji na tom nenese žádnou zodpovědnost. I já znám lidi, kterým Střílky ublížily. Já jsem se rozhodl vydržet a nelituji. Svámiji mi za to stojí. Kdykoli mne potká, tak mne objímá. Přeji Ti, aby Tě obejmul taky. Potkat někoho jako je Paramhans (Nejvyšší titul v hinduismu udělovaný za Osvíceni) svámi Mahéšvaranada je vzácná karma, a jen duchovně prozřelí To Pochopí. Přál bych Ti abys patřila mezi ně. Naham kartá Prabhudíp kartá. Já jsem jenom posel dobré zvěsti o Svámijim.

10.11.2019
Odesilatel: klaramarsalkova@atlas.cz, Klára Maršálková
...Strilky a mistra jsem pred davnou dobou navstivila je to pekne misto meditacni a docela prisne rizene. Joga je svoboda da se prozivat kdekoliv, dekuji za pozvani
Klára
Klára Maršálková a Kuba

9.11.2019
Odesilatel: Milanhnizdo@seznam.cz, Milan Hnízdo
V pátek jsem zavzpomínal. Jak v roce 2007 jsem propadl hledání jeskyní. Tenkrát jsem měl pocit, že je to snadné hledat jeskyně. Dnes vím, že jsou lidský hranice. Musel jsem vymyslet jak je překonat. Nevěřili bys te, že je jen 30m od vchodu jeskyně. Vše co člověk za touto hranicí najde je víc než byl schopný překonat. Teď kopeme chodbu co má 120m. Kdy nebylo přátel tak nevím jestli to půjde dál. Co jsem objevil jeskyních jsou lidé co mají odvahu překonat lidský hranice.
Gyaneshwarpuri

7.11.2019
Odesilatel: elf@seznam.cz, Kamil Pokorný
Chválím Marku toto bohulibé rozhodnutí. Kras chce být objevován a zvláště od těch, kteří to dělají s čistým srdcem a největším nadšením a takových lidí je dnes zoufale málo!
Gyaneshwarpuri

7.11.2019
Odesilatel: marekgyaneshwarpuri@gmail.com, Marek Gyaneshwarpuri
První zápis do nově zřízené návštěvní knihy, pro ty, kteří touží na webu zanechat viditelné stopy. Samozřejmě pište s Láskou... Zápisy neetické, nebo urážlivé nebudou samozřejmě zveřejněny.
GyaneshwarpuriZPĚT