¨
Hradisko u Bosonoh

Ahimsa - nenásilí: pár vět o vegetariánství z pohledu víry.

NEZABIJEŠ, je velké přikázání Bible. Jeho výklad se však různí u křesťanů a indických Mistrů jógy. Zatímco křesťané se domnívají, že se zakazuje zabití člověka, Mistři jógy učí, že se nejedná jen o nezabíjení lidí, ale též všeho stvořeného, tedy nezabíjení i zvířat. Všichni jogíni a mniši v hinduismu jsou proto přísnými vegetariány a myšlenku vegetariánství aktivně zasévají do nejširších lidových vrstev. Hinduisté jsou jako celek vegetariány. Zde je rozpor výkladu víry mezi Východem a Západem. Mniši a kněží v křesťanství běžně jí maso. To je důvod proč bych nemohl vstoupit do kapucínského řádu, jakkoli je mi jinak sympatický. Přesto idea vegetariánství není cizí ani u katolické církve. Jsou to trapisté a pauláni - dva katolické řády - v nichž se mniši po vzoru svých zakladatelů, živí rostlinou stravou a jsou vegetariány. Tím dávají dobrý příklad těm křesťanům, kteří nad otázkou zdravé výživy sami přemýšlí. Přesto vegetariánství u křesťanů obvyklé není. Lide se bojí zříci se masa, neboť naslouchají názorům materialistických lékařů. Prý se maso musí jíst! Takový blud a lidé tomu věří. Proto je Indie tak přelidněná. Pravý opak je pravdou Vegetariánství by každému jen prospělo. Mí přátelé křesťané dále argumentují tím, že prý i sám Ježíš údajně jedl maso: velikonočního beránka a ryby. To je učí Bible. Proto prý i oni jí maso... Já nevím proč to v Biblí je, ale určitě s tím Bůh nesouhlasí. Slyšel jsem svámího Mahéšvaránandu, který říkal o Ježíši, že byl vegetarián. Zde se ale Svámijiho osvícená intuice dostává do rozporu s literou zákona.
Vegetariánství je intenzivní soucit s trpícími bytostmi. A Láska. Každému bych doporučoval, aby se vegetariánem stal, neboť jen pak můžete plně Pochopit. Nejdřív je nutné s jezením masa rázně přestat, pak příjde soucit. Netrapte se tím, že soucit zatím necítíte a nedivte se tomu. Musíte z toho vlaku nejdřív vystoupit. Vegetariáni si velmi pomohou eticky a zdravotně. Krom toho vegetariánská strava je i chutná, pestrostí chutí zcela nahrazuje masitou stravu.
Ti, kdo zvířata zabíjejí: řezníci, myslivci ap. jsou hodni hamby. Krom toho si zabíjením zvěře vytvářeji zlou karmu, neboť utrpení, které způsobují, se ukládá do podvědomí a bude se jim vracet v příštích životech. Nechtěl bych být myslivcem. Ti lidé snad nemají soucit, jak někdo může uříznout hlavu jelenovi nebo srně, to nelze pochopit. A jím (myslivcům) to připadá "krásné" a ještě si to jako trofej vystaví na oči. Myslivci budou trpět a nebudou vědět čím. To je zákon karmy. Protože jsou to lidé bez soucitu, Bůh s nimi nebude mít soucit. Kdyby už ty pušky odložili a vzali si fotoaparát s teleobjektivem, nebo dalekohled. To bych jim doporučil já, poustevník. Nebo to jim připadá hrdinské puškou s výkonnou optikou střelit jelena do srdce? Zamyslete se prosím nad vegetariánstvím. I jezení masa je totiž karma.
Já sám jsem vegetariánem od roku 1995, tedy 24 let. Maso mi ve stravě vůbec nechybí, ani předtím jsem maso příliš nejedl, bylo to v nevědomosti, byl jsem spíše na buchty. V přechodu na vegetariánskou stravu mi velmi pomohl svámí Mahéšvaránanda. Potřeboval jsem záruku, že je to správné rozhodnutí a tu jsem v jeho osobnosti měl. To je úkol Mistra, dělá z nás oranžové jogíny - vegetariány. Jím všechny druhy zeleniny a ovoce, dále ořechy, mandle a všechny druhý mléčných výrobku, tedy i sýr, což bych asi neměl, neboť při výrobě sýra se používá sýřidlo. Ale sýr je má hlavní potravina na poustevně, protože v Moravském krasu si raději oheň nerozdělávám, ani na přípravu jídla nebo čaje. Bez ohně je to trochu askeze. Přes den držím půst a večer si dám trochu sýra s rohlíky a s okurkou. To je mé celodenní jídlo v Moravském krasu. V současnosti se snažím vzdát všech buchet, oplatek a čokolád, neboť tím trpí mé zuby.
To je asi všechno, co jsem Vám dnes chtěl říci o vegetariánství z pohledu své víry. Na internetu si blížší zájemce dozví mnohem víc. Určitě se vegetariány staňte.

2.6.2019


Odkaz na článek Cesta za Ježíšovým nenásilím.

Článek pro křesťany, kteří nechtějí jíst maso.


Zde si zájemci o vegetariánství v Brně mohou dát něco opravdu dobrého vegetariánského:
rebio
rebio.cz


ZPĚT