¨
Hradisko u Bosonoh

Aikido - kaligrafie na skále.
poustevna ve Slovenském ráji L.P. 2002.

Stránka věnovaná filozofii aikido.


Translation: anglická vlajka

Aikido - kaligrafie na skále

Aikido - kaligrafie na skále. Poustevník Marek Gyaneshwarpuri.

"Aikido je láska."

Morihei Ueshiba

Ueshiba - Aikido

12.2.2020
Proč uctívám japonského světce Moriheie Ueshiby.
I já jsem stoupencem cesty aikida.
Uctívám především Moriheie Ueshiby. Jsem stoupencem jeho cesty především filozoficky. Jeho půvabnému mystickému boji se však nevěnuji a svůj čas věnuji raději józe. Nechci mou duchovní indickou cestu zaměnit za cokoli jiného... Přesto si dovoluji uctívat aikido. Při své mantra - džapě medituji tedy i o Ueshibovi a pravidelně mu zapaluji kališek svíčky pod jeho fotografií. Byl velkým Mistrem boje, a tato známost se může hodit. Mám rád tohoto japonského světce. Jeho poselství Lásky se mne dotýká.
Stejně tak uctívám i jiné asijské bojové systémy, karate apod, pokud slouží míru. Ovšemže dnes už jen platonicky. Je dobré ale s něčím začít. Já však patřím především Paramhansovi Svámímu Mahéšvaránandovi, úplně jsem se našel v Jeho józe, jsem tedy jogínem, nikoli kšatrijem. To jsem poznal v meditaci. Svým životem se snažím uskutečnit veliký jógový ideál ahimsy. Neubližování je nejsvětějším Principem. Věřím, že pro negativní síly nejsem zrovna přitažlivý. To dělá láska jogína, tedy Milost skutečného Mistra, meditace a mantra džapa. Přesto možná s aikidem, až se časově víc uvolním, začnu. Chci si ve stáří udržet fyzickou kondici a ohebnost. Zatím však věnuji svůj čas józe a hlavně mantře. Aikido však cítím ve své duši. Taky v mém srdci je láska aikida.

Vždy hleď na svět
laskavýma a jemnýma očima,
nikdy né hněvivýma nebo ustrašenýma.

filozofie aikida jeho zakladatele
Moriheie Ueshiby

Komentáře:
13.2.2020
Kamil Pokorný
Ahoj Marku,
potěšil mne Tvůj příspěvek o Aikidu a jeho zakladateli. Ačkoli se bojovým sportům (a vůbec boji a všemu souvisejícímu) nikdy nevěnuji, kamarád mne na podzim velmi mile překvapil, když mi ukázal na youtube nějaké videozáznamy onoho zakladatele Aikida, Mistra. Ta elegance, ladné využívání rovnováhy i dalších sil, které již jsou tvořeny například pohybem či výpadem protivníka, aniž by Mistr přidával další protisílu natož agresi, mne velice nadchla. V celém přístupu se zračí tendence neublížit, jenom se chránit a pohotově a přitom šetrně jen využít pohybu protivníka a ten ještě zneutralizovat. A jeho filozofie je opravdu klenotem, vůbec se nedivím, že Tě to celé silně zaujalo, mne taky! A také ty energie u toho a energie toho Mistra. Zkus se na ně více naladit a užij si to :) Třeba i z těch videí, co se dají na netu najít. Kamil


13.2.2020
Marek Gyaneshwarpuri

Tak jsem zapálil další kalíšek pod fotografií Moriheie Ueshiby, který byl osvícený Mistr, přestože žil v manželství. Nebyl tedy mnich, jak by se dalo očekávat a je důkazem, že i ve světském vztahu se člověk může daleko rozvíjet... Musí ale pravidelně cvičit zvolená fyzická a duchovní cvičení, v jeho případě zázračné aikido, o němž říkal, že je to zvláštní druh jógy. Ueshiba byl tedy jakýsi bojový jogín. Mám ho za to rád a ve vší úctě. To on mi otevřel srdce pro nenásilí, které je kvalitativně Vyšší Síla. Agresor je v aikido poražený karmickou silou. Velmi se mi líbí ten ladný pohyb plný vnitřní síly a energie. Ueshiba měl i zázračné síly, které vložil do svého aikida. V tom je aikido tolik jedinečné - je to filozofie a životní postoj. Je to oteřená Cesta k Osvícení, meditace v pohybu. Na aikido se neútočí. Proto byl Ueshiba neporazitelný Mistr bojových umění. Co víc si přát, než se na Jeho Cestou vydat. Velmi mne přitahuje. Určitě vede k Cíli. Aikidisté mají mé sympatie. Je to bojové umění založené na Lásce, dokonce i k nepříteli, jehož se nesnaží zničit, ale jen přesvědčit o marnosti jeho počínání. Taky se mi líbila videa s Ueshibovým aikidem. Myslím že dám nějaké odkazy. Láska je vyšší Síla, než temná nenávist, toho je si aikido vědomo. Aikido je tedy duchovní Cesta ke Světlu.
Děkuji Ti Kamile za komentář k mému článku. Komentář mne moc potěšil a nečekal jsem ho.
Marek

aikido

Ueshiba aikido:
youtube.com/watch?v=XoDK3XuvZWw

aikido na mém oltáři
Na svém oltáři zapaluji za Ueshibu kalíšek. Vyprošuji si jeho přízeň aikida. I když se ho neučím fyzicky, přesto věřím, že To Podstatné ovládnu jinou cestou.

kališek svámijimu Mahéšvaránandovi
Vždy budu dodržovat
svoji duchovní sádhanu.
Rozhoduje disciplína,
kázeň.
13.2.2020

Nejlepší stejně je tradiční indická jóga
pod vedením osvíceného Mistra.

Joga v denním životě
Škola tradiční jógy

Poustevník Marek Gyaneshwarpuri má aikido v úctě.

"Mám aikido v úctě."


27.9.2021
Dnes jsem udělal důležitý čin: přihlásil jsem se do aikido. Rozhodl jsem se tak na základě opakovaného snu.
Nelze o aikidu jenom snít, je třeba se mu aktivně začít věnovat. Tak jsem dnes brzy ráno procitl ze sna o půl třetí a pro aikido jsem se spontánně rozhodl. Aikido je již dlouho na mém oltáři. Nepředpokládal jsem však, že ho budu někdy sám cvičit. Čas ale zrál pro aikido. Aikido je bojové umění založené na lásce i k protivníkovi a na nenásilí, proto jsem si ho zvolil. Původně jsem váhal mezi karate a aikido, ale karate je na mne již příliš tvrdé a nemá tak pěknou filozofii. Taky jsem přišel na to, že dvakrát do stejné řeky nevstoupíš, a proto karate patří jen mé minulosti. Tak tedy aikido, nejmladší japonské bojové umění, které se rozšířilo po světě. Domnívám se, že aikido budu cvičit rád. Mám rád a v úctě japonského světce Morihee Ueshiby, zakladatele aikido. Budu jeho umění cvičit jen tak pro radost. Už jsem se rozhodl, mimo jiné proto, že jsem měl o aikido mystické sny, které mne nabádaly abych aikido začal cvičit. Až jsem konečně své sny uposlechl. Alespoň poznám jeho chuť.

Ueshiba.

Gyaneshwarpuri sny o aikido.
ZPĚTNa oltář...

Hello:

stevenseagal.com