¨
Hradisko u Bosonoh

Deníček

Chcete mi něco napsat? Můžete mi poslat email.
Nebo vše napište do Návštěvní knihy - Guestbook.

Velmi rád zveřejním i Vaše příspěvky.


6.12.2019
Dnes jedu do Maháprabhudíp ášramu ve Střílkách..
Vždyť není dáno každému, aby se vzdal všeho, zřekl se světa a věnoval se řeholnímu životu.
Tomáš Kempenský
Čtyři knihy o následování Krista

lípa na děravce Objevitel Děravky: Marek Poustevník - Šenkyřík
Poustevník Gyaneshwarpuri u čerstvě zasazené Lípy na Děravce. a jako jeskyňář.
Foto: Zbyšek Macháček, 9.6.2007. Tyto historicky cenné fotografie věnoval Milan Hnízdo

Nemohl jsem to najít .Dneska jsem počítači našel co jsem hledal.
Moje první bádání na Děravce. Co nafotil Zbyšek 9.6.2007.Je zajímavý za 6 let 22.6. jsem učil objev roku 2013.Tady je na těch fotkách jak jsem měl nadšení netušil jsem co objevování jeskyní obnáší.Lezu do jeskyní bez přilby.Tenkrát jsem si myslel ,že je to zbytečná věc.Každým z nás se skrývá kousek objevitele.I když na začátku to tak nevypadá.Proto vím ,že Dominik taky bude jednou dobrý jeskynář. I když dnes to tak nevypadá.
Zdravím Milan
Koukněte se na stará videa z Děravky, znovuobjevená Milanem.
Děravka - objev
Objevitelé 2007.
Těžba 2007.
Milan Hnízdo 2007.
Vylomení hřebenáčku 2008.
Vylomení hřebenáčku 2, 2008.
Vylomení hřebenáčku 3, 2008.
Vylomení hřebenáčku 4, 2008.
Vklíněný kámen, 2008.
Těžba, 2008.
Vrátek, 2008.
Výstup z Děravky, 2008.
Ponorný jícen, 2008.
Výroba bednění, 2008.
Čajový obřad, 2008.
Čistění Děravky, 2008.
Těžební pódium, 2008.
Pracovní akce, 2008.
Jóga, 2008.
Malý odstřel, 2008.
Jedno odpoledne, 2008.
Odstranění hřebenáče, 2008.

5.12.2019
Advent v Brně.


2.12.2019
Zdravím návštěvníky kteří přišli ze stránky o Oslávce.
Díky Vám mám dnes rekordní návštěvnost. Přišlo Vás víc než 50 za den. To je můj rekord! Díky za návštěvu.

Bobova Chajovna: misky a konvičky.
Kamil Pokorný nestihl dorazit na čaj. Proto jsem vypil čaj sám a udělal pár Hermit foteček konviček a šálků. Pokud nemáte dárek k vánocům, zkuste se inspirovat...

1.12.2019
Proběhla mantra džapa v jeskyně Netopýrka.

30.11.2019
Za uplnulý rok jsem opakoval mantru půl miliónkrát.
O všem si píši duchovní záznamy. Od 26.11.2018 do 26.11.2019 jsem opakoval 5288 mál (to je indický růženec o 108 zrnech), to je 571 104 manter/rok , tedy 1564 manter každý den. Průměrně to dělá 14 kol mál denně, což zabere 3 hodiny denně čistého času. Pro srovnání je to o víc než 100 % víc než rok předtím. Od 26.11.2017 do 26.11.2018 jsem zopakoval mantru 225 936 krát, t.j. 2092 mál za rok, tedy 619 manter denně. Je tu tedy značné zlepšení. Jen tak dál...

Buddha
Zaslal Kamil

29.11.2019
Putování za trampskými sruby na Oslávce 2.
woodcraft

27.11.2019
Památníček pro Děravku je hotový za 12 000 Kč.
Bohužel se teď do Jeseníků nedostanu, s maminkou tam pojedeme až za 11 dnů. Tak tam ten památníček musí vydržet. Samozřejmě nevím, jestli stihnu teplé počasí potřebné na zabetonování.
Má anketa, aneb blíží se seminář s mým Mistrem.
Podle Indů jsou lidé, kteří nevěří v Boha hloupí. Nemohou bezvěrectví pochopit. Mou anketu vedou, mají 5 hlasů. Zatímco VĚŘÍCÍ mají 4 hlasy. A NEVÍM mají 3 hlasy. Celkem tedy hlasovalo 12 z Vás. Lidé se stydí přiznat se k víře, i když v Bibli i Bhagavadgítě se píše, že kdo se k Bohu přizná před lidmi, k tomu se Bůh přizná před svatými anděly. Tak nějak je to psáno ve svatých knihách. A tak klikněte ANO VĚŘÍM. Udělejte mi tím radost. Já se vždycky dívám, kdo nový se přihlásil k Bohu, a mám smutek a lítost nad těmi nevěřícími. NEVÍM je ale nadějné. Máte naději, že Bůh příjde a zřídí si příbytek ve Vaší duši. K tomu Pán Bůh žehnej. Bezvěrectví znamená beznaděj. My, co věříme v Boha máme vše dané. Tak to vidím já, Gyaneshwarpuri. A nebo to chcete tváří tvář smrti osiřet?! Víra v Boha hory přenáší. Nezaleknu se nikdy zlého. Opakuji si všemocné Boží jméno. A mám naději, že se nademnou Bůh smiluje. Měli byste s tím začít taky.

Speleologie nepřináší osvobození. Speleologii je možné se věnovat pro vlastní potěchu, ale Boha to nijak zvlášť nezajímá, zvláště pokud při tom pijete alkohol. Čistá speleologie, jak ji dělá Milan Hnízdo, je dobrá. Při hlubším zamyšleni je to ale možná ztrata času...

Nezůstávejte na konci života s prázdnýma rukama. Shromažďujte si poklad tam, kde zloději nekradou. Tomu se říká být duchovním člověkem. Nechcete přece přijít k Bohu s prazdnýma rukama. Mantry jsou ty poklady v nebi. Opakujte si Boží jméno - to Vám radí poustevník. Ať už Ježíšovo, nebo Dévpuridžiho a Maháprabhudžiho, pokud To chce realizovat po indicku. Bůh žehná každý pokus ho hledat a jistě i Vás něčím odmění. Obraťte se k němu všichni. Nesmím zapomenout na svámího Mahéšvaránandu, Vesmírné Světlo, Bůh v těle na zemi, je tu pro všechny. Ve Svámijim je vtělen Nejvyšší Princip Lásky a Poznání. Právě teď pojedu na Božský seminář s ním 6.-8. prosince 2019 ve stříleckém ášramu. Tak neváhejte taky přijít pokud se zajímáte o tradiční autentickou jógu pod vedením kvalifikovaného Mistra. Všichni jste moc zváni a vítáni.

Největším štěstím a nejušlechtilejším Božím darem je lidský život.
Blázen, kdo to neví a bez povšimnutí prohýří drahocený klenot života.
Chová se jako ten, kdo odhazuje diamant v domnění, že je to bezcenné slíčko.

Nedopusť, aby ti život utekl jako písek mezi prsty.

Paramhans svámí Mahéšvaránanda
Systém Jóga v denním životě
Obrázek Krista - Boží Milosrdenství, který jsem dostal od bývalé poustevnice Kláry Maršálkové, je teď na mém oltáři. Dlouho tam chyběl...

22.-23.11.2019
V pátek jsem s Dominikem a Ladou vytěžili 8 japanek. Z toho 6 bylo ze Zkratky a 2 čelby ve Ztracený chodbě. Sobota byla byla exkurzní pro skupinu skautů ze Silůvek. Pak jsme s nimi za těžili na konci Ztracený chodby. Bylo to 7 plných koleček hlíny. Odhadem 28 kýblů. Většina hlíny zůstala na čelbě. Strop začal docela rychle stoupat. Neměřil jsem to, ale odhadem jsme asi postoupili dopředu skoro 1m.

Milan Hnízdo

Vymodlená. Ztracená chodba.

23.11.2019
Kdo je Marek Poustevník a připomínka Arnošta Hlouška z Habrůvky
Já znám Marka Poustevníka především jako speleologa, tedy jeskyňáře, ale též jako krasového poustevníka, což je v dnešní době zcela neobvyklá ne-li neznámá profese či odbornost či snad životní filosofie ... Dnes užívá jméno Marek Gyaneshwarpuri.

Touto informací pouze sděluji, že se Marek opět pohybuje v Moravském krasu a třeba i v údolí Oslavy a Chvojnice a odkazuji na jeho stránky viz http://gyaneshwarpuri.cz/index.html .

Při prohlídce fotek jsem si tam všiml, že na věčnost odešel v roce 2016 pan Arnošt Hloušek, mimo jiné i spolupracovník Marka Poustevníka a jeskyňář z Habrůvky viz http://gyaneshwarpuri.cz/moravsky_kras/DSCN1292.html a našel jsem si o Arnoštovi pěkný článek viz http://www.regionpress.cz/Nestor-speleologie-z-Habruvky-Arnost-Hlousek-id-2073.aspx.

Vložil: 14.11.2019 Tonda Tůma

převzato z http://www.strazcichkomk.cz/home/zpravy


Betonování na Děravce.
Vybetonoval jsem s použitím kamenů základ pro budoucí památníček. Beton jsem přinesl v batohu na zádech ze stavebnin STAS v Rudicích. Celkem to bylo 50 kg, tedy dvě cesty Rudice a zpět. Na Děravce jsem postavil stan a meditoval jsem. Též jsem orientačně bez polygonu zaměřil jícen Děravky a sestavil paměťovou mapu jeskyně.

20.11.2019
Požehnaný poustevník z Ledové hory Chan-šan. Díky za jeho básně!
Chan Šan, Básně z Ledové hory
Chan-šan


Doplněny do archivu mé články ze Speleo: Děravka, Rozměrky na Skalce, kanalizace Křtiny, Bílá hora v Brně, Malý lesík, Tulácká, Závrt u Habrůveckých smrků, stříbrné sochy, opat Matuška - Křtiny, Křtiny - objevy v podzemí. Zmíněná Spelea jsem poctivě zakoupil na sekretariátu ČSS. A teď na Děravku!

Jak dál s krbem na Děravce.
Dohodli jsme se s Toníkem, že já to odstarňovat nebudu. Někdo jiný ho však v čase asi odstraní.
krb.
Můj krb na Děravce byl předmětem sporu.

Maháprabhudži žehnej tomuto dílu.
Maháprabhudži.
Opakování Božího jména bylo vždy ku prospěchu.

19.11.2019
Kamenictví Juránek ve Štítech tento týden dokončí památníček pro Děravku..
Zatím nemrzne, je to dobré...
15. -16. 11.2019.
Akce Ztracená chodba.
Pátek se sešla siná mezinárodní sestava.Byl dosažený rekord těžbě ve Ztracený chodbě.Za 2,5 hodiny jsme vyvezli 21 japanek. To je 126 kýblů o obsahu 10 litrů. Na čelbě těžili Slováci. Mi ostatní jsme se snažili vše vyvést ven co se natěžilo. Japanka jezdila jen k severní spojce.Krtek jezdil uvnitř já deponoval venku.Z čelby jezdili plošinový vozíky.Tím ,že jsou dva tak na čelbě mohl být pořád jeden vozík.Nebyl jsem ve uvnitř tak si dokáži představit jak u Severní spojky čekala nenasytná prázdná japanka u ní natěšený Krtek.Tempo tomu odpovídalo 8,4 japanky průměr za hodinu.Podle počítadla první hodina byl docela masakr asi 10 japanek. Postoupilo se plném profilu asi 0,7m. Problém je že chodba se hodně zvedá tak je tam 2,5m na výšku.Po této akci tam vznikl pěkný domek kde si člověk může narovnat záda když od severní spojky leze po čtyrech. V sobotu byla jen menší akce 3 plošinový vozíky 12 kýblů prosintrovaný čelby zkratka pod Osmdesátkou.

PS:Pobavil mě výrok Dominika. Letos na podzim začal studovat na vysoké geologii.Když se šel podívat na čelbu prohlásil."Pust mě podívat já tomu rozumím jsem geolog." Koukám jak se zlepšilo naše školství dokáže za dva měsíce udělat s člověka geologa.Já osobně přečetl jsem strašně moc věcí o geologii.Strávil jsem stovky hodin podzemí.Pořád netuším co je Ztracená chodba.Asi jsem hloupý.Měl jsem se přihlásit na vysokou.Za dva měsíce bych věděl kam vede Ztracená chodba.Já si našel nejhorší způsob se tam prokopat..Moje vysoká je kopaček v ruce.Myslím ,že u toho zůstanu.

Milan Hnízdo

Vymodlená. Ztracená chodba.

13.11.2019
Bude v Netopyrce objeveno podzemni jezero ?
Toto je povest, kterou mi kdysi vypravel hajny z Noveho Dvoru:"V jeskuni Netopyrce byl kdysi prulez do spodnich pater. Chodba vedla k podzemnimu jezeru. Je tam vor, po nemz lze preplout na druhy breh. Ten prulez k podzemnimu jezeru pozdeji nekdo zahazel kameny a od te doby tam dole uz nikdo nebyl. Melo to byt na konci hlavniho domu. Tam nekde to je. Pan hajny se divil, ze to jezero s vorem nezname, protoze on tam byl!"To byl tez jeden z duvodu, proc jsem se jal v roce 2006 odkryvat "Chodbu k Baruncine jeskyni", ktera ma velmi dobrou polohu i tektonicky. Mozna, ze se tudy pujde dostat na "Novy aktiv" na Podzemnim potucku za Kozlovou sinkou, jehoz pokracovani nedavno objevili clenove ZO 6-12 Speleologicky klub Brno. K jezeru jsem se nedokopal, ale otaznik v tomhle koutu jeskyne kazdopadne zustava.viz.Dival jsem se do starych map asi ze 40. let20. stol. Ve starych mapach to ale nakresleno neni...
zapsal: Marek Poustevnik, web marekpoustevnik.cz dne 23. září 2007
Zaslal: Kamil Pokorný.
Netopýrka
Mapa jeskyně Netopýrka

12.11.2019
Doplněno povídání o Děravce.

Ještě k otázce tzv. zájmových území. Na zahřátí speleologům.
Záložka: http://gyaneshwarpuri.cz/o_me.html#zajmova_uzemi
Doufám, že jsem nezašťáral do vosího hnízda.
Pod ochranou poustevníka
Stará fotka z webu marekpoustevnik.cz

11.11.2019
Višvaguru Mahéšvaránanda podnikl novou expedici do Alakhpurídžiho jeskyně v Himaláji
mahesvarananda.cz/novinky/381-pout-visvagurua-mahesvaranandy-ke-korenum-jeho-mistrovske-linie
AlakhpurijiiMistr Mahéšvaránanda

Mám naději, že se mi podaří vypátrat zálohu mého webu marekpoustevnik.cz na počítači bývalého faráře ve Křtinách P. Jana Peňaza
Páter Jan Peňaz potvrdil, že má dosud na počítači nějaké soubory odemne, z doby kdy byl farářem ve Křtinách. Nejvíc bych si přál najít fotky z Indie, kde jsem se v ášramu Jadan fotil s Paramhansem Svámím Mahéšvaránadou. Samozřejmě i zapomenuté fotky z Děravky a Moravského krasu mne velmi potěší. Tak snad budu mít štěstí a něco na počítači pátera Peňaza vypátrám.
P.Jan Peňaz.
Wikipedie
Jaká tajemství skrývá počítač pátera Peňaza?

V srdci trampů - trampské sruby na Oslávce
Srub na Oslávce.
Tramp samotář Gyaneshwarpuri u srubu UmírayDa na Oslávce.

Vranovsko křtinský lichtenštejnský areál - video z Vranova, Adamova, jeskyni Jáchymky, Býčí skály, Výpustku a Křtin. Provází Martin Golec.
youtube.com

Záložka: http://gyaneshwarpuri.cz/denicek.html#neprijeti
10.11.2019
"Nepřijetí ZO 6-31" byl akt vnitřního sobectví ČSS, nenesu na tom žádnou vinu. Na tom trvám.
Napsal mi nějaký člen ČSS, který se nepodepsal, který mi vytkl, že jsem napsal že "ZO 6-31 byla násilně potlačena Valnou hromadou České speleologické společnosti." Vytýkal mi, že křekrucuji historii... Tím mě ale přiměl nad zamyšlením nad shora uvedeným tvrzením, které jsem se rozhodl zmírnit, tak aby lépe vystihovalo skutečnost. Slovy vnitřního básníka jsem to tedy přeformuloval: více... Předchozí článek s obdobnou tematikou: více...
9.11.2019
Kopaní zkratky ve Vymodleny.
Zaslal Milan Hnízdo: Před vchodem bylo napršený.Tak japanka se této akce neúčasnila.Přišli na řadu kolečka a plošinový vozík.Celkem jich jsme vyvezli 21 koleček (to je 14 japanek) . to je 84 kýblů zeminy.Postoupili jsem o 1m. Celkem nová chodba má délku 4m. Byla to čtvrtá akce na tomto pracovišti.Podle mapy nám zbývá ještě 2m vykopat chodby.Zjistil jsem že u pravý roh chodby je stěna poteklá sintrem.Tak to vypadá že jsme na 3,5m minuly roh.Tak se podařilo trefit chodbu co je součástí ztracený chodby. Čelba je docela hodně pro-sintrovaná hlína.
óm.

Zaarchivovány sem články ze sborníků Speleofórum: Březinská kotlina, Soví komin, Kulišárna, Skulaří převis, Habrůvecký ponor, Malý lesík, Ponorný Hrádek, Závrt u Habrůveckých smrků, Malý lesík,
Za pořízení scanů děkuji Kamilu Pokornému.

A teď se jedu toulat a hledat trampské sruby na Oslavce.
8.11.2019
Autorská práva. Mé speleologické výzkumy.

Zachráněno z webu marekpoustevnik.cz

7.11.2019
Zřízena Návštěvní kniha.

"Myslím, že budu jeskyňařit! Už to cítím.

Ten Den, kdy byla objevena jeskyně Poustevníkova Děravka: Zachráněno na webu web.archive.org
Poustevníkova Děravka.

Scany starých článků do archivu ze sborníku Speleofórum 1994 Malý lesík, Kostnice - Křtiny a Stránská skála - štoly.

Fotogalerie z letošní poutě na horu Živčáková u Turzovky, kde se zjevila Panna Maria.

Má maminka u anděla:

6.11.2019
David Dunovský mi poslal soubory pdf z historie naší skupiny Speleologický průzkum poustevník Marek.
Neznámý příznivec ze SHKB mne upozornil na zachovalý relikt webu marekpoustevnik.cz. Podívejte se... http://web.archive.org/web/2009*/marekpoustevnik.cz. Klikni na letopočet 2009.

Autorská bibliografie

Poselství Turzovky 2019
Dej mi své srdce
a Já tě ochráním.

Dávám Ti srdce své
prosím příjmi je
z rukou mých sepjatých.

Příjmi útočiště
u Božích nohou
a Já tě povedu
z temnoty ke světlu.
óm.
Důvěřuj Svámijimu
důvěřuj Mistrovi jógy.
óm.

5.11.2019
Stará videa Děravky...
Děravka 9.6.2007
Děravka 15.7.2007
Děravka - objev

Milan Hnízdo - můj přítelObjevitel Děravky: Marek Poustevník - Šenkyřík

Tak jsem Vám nachystal jako malé překvapení scan mystické knihy "Poutník vypráví o své cestě k Bohu". Celá je o vnitřní modlitbě srdce, což je křesťanská verze toho co dělám já. Začtěte se do ní a najdete inspiraci proč se modlit, či opakovat mantry. Je to nejlepší křesťanská kniha o Ježíšově modlitbě jakou znám.
Poutník vypráví o své cestě k Bohu.

3.11.2019
Milan Hnízdo píše z Vymodlené: Tak nová zkratka už má 3m. Vyvezli jsme 17 japanek. Postoupili jsme 1,3m. Celkem se za 3 akce z tohoto pracoviště vyvezli 43 japanek. Zbývá přibližně 3m a pak to upravit profil na stojícího člověka.
 Vymodlená.

1.11.2019
Zde je pracovní verze Závěrečné zprávy o speleologickém průzkumu jeskyně „Poustevníkova Děravka“ na Rudicko-Habrůvecké plošině.

Buddha v Děravce.
Foto: Zbyšek Macháček

Zítra jedu na několik dní na vandr na horu Živčáková u Turzovky na slovenském pomezí, jíž se připisuje zjevení Panny Marie. Pojedu tam už po třetí. Zjevení na Turzovce je pravé, řekl páter Pio. A to už něco znamená... Všechno nafotím.
Panna Maria Turzovská.

31.10.2019
Zadal jsem ve Štítech výrobu kamenného památníčku pro Děravku. Hotový bude za 14 dní. Nevím jestli to do zimy stihnu zabetonovat.

Zázračná noc u lípy na Děravce.


Ing. Dan Brodie Moltaš ze Křtin už taky poustevničí u Letovic...

Babí léto v Moravském krasu.

26. 10. 2019.
Účastníci: Milan Hnízdo,Lada Musilová a Ladislav Kopecký.
Pracoviště: Vymodlená (zkratka pod Osmdesátkou)
Píše Milan Hnízdo: Vyvezli jsme 8 japanek. Novou spojovací chodbu jsme zvětšili na 1,7m. Tento den jsme postoupili 0,5m. Čekám tak 2m že narazíme na stěnu Osmdesátky a roh Ztracený chodby.Jaký tvar bude mít tato stěna rozhodne o postupu dál. Teď nám postupu v před nic nebrání jen musíme držet přímý směr.
 Vymodlená.

26.10.2019

25.10.2019
Snažím se sehnat kamenického mistra, který vytvoří památníček pro Děravku. Chtěl bych, aby do příchodu zimy byl památníček zabetonován v zemi.

21. 10. 2019.
Účastníci: Milan Hnízdo a Zbyšek Macháček.
Milan Hnízdo píše: Dlouho mě trápilo ,že do ztracený chodby nevede pořádná chodba.člověk tam musí lest po čtyrech.To jak je dnes dlouhá brání to lepším vyvážení hlíny.Tak jsem oprášil jeden nápad zbudovat souběžnou chodbu co zlepší profil a zkrátí chodbu.Kdybych chtěl stávající chodbu zlepšit tak bychom museli složitě pažit křižovatku.Jednoduší je napřímit chodbu tím ,že vykopeme novou zkratku.Podle mapa jsem vytipoval 22m od vchodu.Pod azimutem 131° odhadem 6m .Včera jsme se Zbyškem začali tuhle chodbu razit. Po 3 hodinách jsme vyvezli 18 japnek. Postoupilo jsme 1,2m. Hlina je pro-sintrovaná tak to je dokaz ,že nad hlavou máme prostoru Osmdesátku.Je možný po 3m bychom měli narazit na protější stenu této prostory.Zbyšek mi po nakopání 13 japanek dál nemohl.Tak jsem šel kopat na čelbu.U japanek tím že je to kousek od vchodu je to pohoda vyvážet. Mapa Vymodlené.
 Vymodlená.

20.10.2019
Pro pamětníky: jak vypadala Děravka Boží:

19.10.2019
Odkaz na fotogalerii z poutě do Assisi:

18.10.2019
Poselství poutě do Assisi 2019
Využiju všechen čas
na opakování Božího jména.

17.10.2019
Ze své pouti do Assisi jsem přivezl Kamilu Pokornému tento medailonek z ryzího stříbra ve tvaru Tau s rytinou sv. Františka z Assisi s holubicemi. Doufám, že se bude Kamilovi líbit. Nemusí přívěsek nosit na krku, stačí jej odložit na požehnané místo. Tau pro Kamila.

Právě jsem se vrátil z poutě do Assisi. Mám plné ruce práce s fotkama a vyřízováním mejlů.

Tak jsem zadal výrobu památníčku pro Děravku.

Doc. Ing. Tomáš Vrška SOUHLASÍ jménem ŠLP Křtiny s mým památníčkem u lípy na Děravce.

Vážený pane Šenkyříku,

omlouvám se za opožděnou odpověď, sešlo se nám nyní hodně věcí najednou u příležitosti připomínky 100 let od založení fakulty a univerzity.

Sděluji Vám, že souhlasíme s umístěním Vašeho památníčku i vysazením památné lípy na Děravce.

Srdečně pozdravuji

Tomáš Vrška


doc. Ing. Tomáš Vrška, Dr.
ředitel podniku


SHKB poslalo odkaz na video o pomalovaných lebkách z podzemí křtinského chrámu. Autor videa je Laco Lahoda. Zapoměl však uvést objevitele.
https://www.televizeseznam.cz/video/tajemne-podzemi/12-lebek-tetovanych-podivnymi-symboly-a-dalsi-hruzne-nalezy-pod-kostelem-krtiny?dop_ab=7&dop_source_zone_id=1&dop_req_id=zT1OQdqQmMF-201910170138&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=boxik&utm_campaing=_var

Dne 20.9.2019 zemřel Vojtěch Gregor - Celofán. Znal jsem ho.
11.10.2019
A teď jedu do Assisi

Arnošt Hloušek, speleolog z Habrůvky, kamarád. In memoriam.
Arnost Hloušek
Arnošt Hloušek.

Pro pamětníky: takhle vypadala Děravka v říjnu 2007:

Kamil Pokorný: Fantazie se může stát skutečností... když si to dosti přejeme :).
Kamil píše: S kolegy "dědky" jeskyňáři míváme při ranních poradách před výjezdem do Krasu zanícené a přitom dosti odborné debaty kolem záhad jižní části MK. Jeden z opakovaných názorů často zaznívá, že "Pod Májovou bude možná propast podobná, jako ta Rudická. Klidně by mohla mít 30 metrů hloubku, odpovídalo by to horní úrovni současné Májové jeskyně (vchodu) a spodní bázi či úrovně, v jaké se spodní vody a toky zde pohybují." Modelace horní známé části Májové jeskyně tomu trochu napovídá...

Dnes jsem sjížděl při hlídání babičky příspěvky zahraničních jeskyňářů v aplikaci Instagram, a když jsem spatřil tuto fotku propasti v Portugalsku, hrklo ve mě: Takto by mohla přece vypadat velmi podobně ta bájná propast pod Májovou! A protože se stávají fantazie někdy skutečností, rád bych případné nadšence do bádání v Krasu touto představou a převzatou fotografií nadchnul také:
Májová jeskyně.


Kamil Pokorný zachránil toto moji fotku, když jsem byl Londýně, kde jsem pracoval před odletem do Indie...
Marek Šenkyřík- Gyaneshwarpuri v Londýně.

10.10.2019
Cesta bahnitými Harbechami. Tibetské praporky na Děravce.
9.10.2019
Jedu na pouť do Assisi v Itálii, do země sv. Františka.
Žlutý autobus Regio Jet mi jede 11.října do Florencie, tam bude přestup na vlak do Assisi. Vracet se budu taktéž z Florencie dne 16. října. Tak mi držte palce ať tu cestu zvládnu. Navštívím tyto památky: baziliku sv. Františka se známou kryptou s ostatky světce. Projdu historické město a pokud budu mít sílu tak vystoupím do hor Monte Subasio, kde jsem již před léty objevil pravděpodobně dnešní generaci neznámou Františkovu meditační jeskyni "na hoře". Je v ní středověká keramika a žádné stopy po 20. či 21. století. Taky navštívím Františkovu poustevnu Eremo delle Carceri. Udělám samozřejmě fotografie, tak se můžete těšit.

Taky píšu pro Toníka paměťovou zprávu o speleologickém průzkumu jeskyně Poustevníkova Děravka. Milan mne zve do Vymodlené.
Assisi.

8.10.2019
Milan Hnizdo ze ZO 6-20 i Kamil Pokorný, individuální člen ČSS mi radí. abych se se speleologií úplně nerozcházel. Prý je to meditace jako mantra. Co je nám do lidí, když budeme v klidu sami v Lásce bádat?! Tak to ještě zvážím, než se definitivně rozhodnu, i když už rozhodně né jako člen ČSS.

Záložka: http://gyaneshwarpuri.cz/denicek.html#proc_nejeskynarim

Proč nejeskyňařím.
Předsednictvo ČSS neodsoulasilo mé členství v ČSS. Proto nebudu pokračovat ve speleologii a budu raději opakovat své mantry. Na všechno říkám: Buď vůle Tvá! Na sobectví, říkám Láska. Ten zájem o členství v ČSS byla jen má dobrá vůle, nejsem k tomu nijak připoután a né že bych to ke svému šťěstí nějak potřeboval. Ale "oni" to stejně nepochopili... Tak se oklikou vracím k tomu, co jsem již dříve proklamoval: nevracím se ke speleologii více! Je to má pozitivní karma a Boží Ochrana. Prostě do některých sfér už duchovně nepatřím. Jenom jsem se s Kamilem na čas odchýlil od své duchovní linie. ČSS ve svých útrobách skrývá mnoho zlého, všechno to zájmové sobectví, z něhož živ je jenom ďábel. Tak to bylo jenom na vysvětlenou. Kdepak ČSS a Láska! ČSS je tedy úhledná jenom na povrchu, ve svých útrobách to vře sobectvím. Tolik má kritika České speleologické společnosti, které jsem se stal zase málem členem. A doufám, že se Česká speleologická společnost nechce dosadit do pozice mravní a morální autority. Všichni uvnitř jsou nesvobodní. Nuže být členem ČSS si už nezasloužím. Pomodlím se ale za ně ve své meditační jeskyni a část svých manter věnuji i na "jejich" probuzení. Jsou nesmírně uvnitř spoutaní, odmítnout jím loajalitu je zdravé. Nechci se v tom sobectví s nimi topit. A ptám se: kdy zavládne na všech úrovních láska? Požehnaná je ale přesto ČSS - není zas tak zlá! Musím myslet na všechny nadšené a obětavé jeskyňáře jako je Milan Hnízdo v ZO 6-20, kteří svou podzemní řeholi dělají radostně a s vnitřním naplněním. Ti všichni dělají protipól všem těm negativním silám uvnitř ČSS. Zatímco "oni" z toho mého nepřijetí mají jen pocit "morálního vítězství" a zadostiučinění nad poustevníkem, na Poustevníkově Děravce přesto stále plane jeden ohýnek Lásky, na který oni nedosahují. Vždyť to všechno dělají jen lidé nizcí a sobečtí. To jenom ego zvítězilo zase jednou nad poustevníkem na celé linii. Láska tedy zatím nevítězí. Pokud v Moravském krasu vůbec někdy zvítězí. Tak je to v této křesťanské Evropě totiž vždycky. Za života nenáviděný a odsuzovaný, po smrti uctívaný... Stačí si přečíst web Býčí skály... A nebo stačí si připomenout jen Františka z Assisi. Je to můj veliký vzor duchovního života. Co ten zakusil za svého života od lidí... Proto jsem raději hinduista a jogín a jsem k pomíjivým lidským soudům indiferentní. I bez speleologie jde totiž docela dobře žít:). Po pravdě řečeno je speleologie jen dětinská věda, která je plná negativity a špíny. A před tím mne Bůh asi chrání. Takže pravdu nakonec v naší anketě měli ti, kdo mi speleologii nepřáli. Ti, kdo hlasovali "ANO určitě se vrátit ke speleologii", těm patří můj upřímný dík.

Jak má poustevna na Děravce vypadala ještě v roce 2015?
Tak jsem pátral na internetu, až jsem objevil svou dosud nezbořenou poustevnu Děravku. Šel totiž kolem hodný pocestný Dave-Duna a ten jí roku 2015 nafotografoval... Tehdy již byla poustevna osiřelá a vyloupená. Bylo to ještě před jejím násilným koncem. Dave-Duna mi touto fotodokumentací poustevny udělal nesmírnou radost. Tak přece jen existuje pár jejích fotek... Požehnaný internet! Dovolil jsem si vystavené fotografie stáhnout, vždyť fotil moji poustevnu, a tu jsem nefotil ani já sám! Ale nezlobím se... dnes mám z těch fotek radost. Ty fotky voní mírem na Děravce. Zde jsou všechny dnes již historické fotografie Děravky a Habrůveckých smrků: https://dave-duna.rajce.idnes.cz/Jeskyne_Deravka_a_Zavrt_u_Habruveckych_smrku/


Poustevna Děravka.

Toník Tůma mi napsal, že krb bořit NEBUDOU. Ani budování uzávěry již nevyžadují. V případě, že se objeví zájemce o výzkum na Děravce, bude to nejdřív se mnou konzultovat. Ale já tiše doufám, že za mého života bude již na Děravce klid pro mé meditace. Žádná těžba hermeticky ucpané propasti cca 155 m hluboké ať se již za mého života nekoná.
7.10.2019
Akce 4.10.2019.Ztracená chodba. Zaslal: Milan Hnízdo.
Vyvezli se 3 plošinový vozíky.To je 16 kýblů jen.Konečně jsme se dostali do místa.Kde jdeme napravo na horu nějaký neznámí prostoře.Na čelbě je chladněji než obvykle. Amík to rychle zadýchal ne neprůhlednou mlhu.Ve stropním korýtku trčí docela velká sintrová zátka.Pod ní sediment byl pěkně načechraný.Podle tvaru stropního korýtka mělo by za zátkou pokračovat dál.Z vidinou volný dutiny.Na čelbě je krásně vidět jak vrstva kulmáků. Klesá někam dolů doleva.Jeví se to jako křižovatka.Jako by stoupající stropní korýtko odvodňovalo nějakou horizontální chodbu co máme nad hlavou.Vše to končilo nějaký úrovni pod námi co je nalevo od nás dole.Tak se mi jeví čelba.Další postup do předu bude zajímavý .Jde o to zjistit jestli můžeme kopat dál na této výškové úrovni jak je dosavadní chodba.Pokud se ukáže ,že to v této úrovni dál nepokračuje .Znamenalo by to konec Ztracený chodby.
Lada ve Ztarcené.

Nedělní procházka Mariánským údolím - zaslal: Kamil Pokorný.

Listí se ještě moc nebarví, ale jak pršelo,
voda konečně docela slušně tekla přes přepad
na druhém i prvním rybníce :-)
U druhého rybníku bylo vše krásně ztišeno,
jakoby se příroda už pomalu chystala do hajan.
A u bobové dráhy zahřála horká čokoláda ;-)

6.10.2019
Napsal jsem obšírný mejl Toníkovi Tůmovi na Správu CHKO Moravský kras, v němž jsem mu vysvětlil přoč nehodlám budovat vstupní uzávěru do Děravky - nemá to opodstatnění. Též krb odstranit nechci, ani neumím. Sepíši závěrečné zprávy o výzkumu Děravky a Habrůveckých smrků a článek nabídnu ke zveřejění Speleu. Tak bude odkaz Děravky zachráněn pro příští generace badatelů, kteří nad výzkumem této opuštěné lokality budou ještě přemýšlet.
5.10.2019
Proběhla další mantra jóga v jeskyni U Studánek. Tentokrát se zůčastnila má maminka. V další cestě po Moravském krasu mi zabránil dešť. Viz.:

4.10.2019
Tak, a mizím do Moravského krasu!
2.10.2019
Magie, psychotronika, nebo obyčejné virgule na Býčí skále jak mohou ublížit - svědectví. Převzato z webu Agartha.

Nová anketa:
Jenom se poctivě vyjádřete.


1.10.2019
Toník Tůma ze Správy CHKO Moravský kras mi poslal mejl plný pozitivní energie a lásky. Budu muset sepsat závěrečnou zprávu o průzkumu Poustevníkovi Děravky. Další se uvidí přímo při terénní pochůzce. Nic zazdívat a bořit nebudu. Nad Děravkou se vznáší pozitivní energie, smír a láska. Brzy pojedu na pouť do Assisi. Už alespoň po sté...
25.9.2019
Napsal jsem mejl Speleologickému klubu Slovenský ráj a požádal jsem je aby jimi evidovanou jeskyni v Údolí Bielého potoka ve Slovenském ráji pojmenovali na moji památku JESKYNĚ POUSTEVNA.
 Evidence Poustevna.

Napsal jsem mejl doc. Ing. Tomáši Vrškovi na ŠLP Křtiny ve věci povolení mého poustevnického památníčku na Děravce.

Milan Hnízdo MilanHnizdo@seznam.cz poslal tuto zprávu z Vymodlené:
Akce 20. - 21. 9. 2019: V pátek se vytěžilo 25 japanek. Čelbu jsme posunuli o 10,2m od bodu co byl zaměřený radio majákem.Chodba drží směr azimut 194°.V sobotu se vyvezlo ještě 8 japanek. Pak se šlo dolů vy deponovat 66 kýblů z chodby pod jezírkem. Ve Ztracený chodbě je krásné výrazný stropní korýtko.Strop se zvedá.U stropu je červená hlína.Je to dost utemovaný. Tak asi tam nebude dutina.
 Vymodlená.

Zde je mapa Slovenského ráje s přiblížným vyznačením jeskyně Poustevna.
Doplněna fotogalerie ze Slovenského ráje o zříceninu kartuziánského Kláštoriska.

24.9.2019
Zde je slíbená fotogalerie z mé pouti na posvátná místa Slovenského ráje...


Mám spor s Toníkem Tůmou ze Správy CHKO Moravský kras ohledně budoucnosti Děravky. Toník odsouhlasil můj památníček pro Děravku, k úplnému souhlasu však potřebuji ještě informovat a znát názor nového ředitele ŠLP Křtiny, jemuž proto napíšu mejl. Na druhé straně Toník podmínil povolení budoucích speleologických výzkumů našeho o.s. odstraněním krbu na Děravce a dále fyzickém zazdění vchodu do zkoumané propasti. Tím ve mě vyhrotil emoce, neboť k Děravce se váží mé posvátné city. Odsoudil jsem proto jeho návrh na odstranění krbu a zazdění propasti. Krb a základy poustevny jsou jednoduše stopy historie, která se na Děravce odehrála, a musí být proto zachovány. I to patří k dějinám Moravského krasu, a jednou někdo na to řekne: "Pán Bůh zapať". Ten krb je moje posvátné ohniště, jehož odstranění z výše uvedeného důvodu proto považuji za nežádoucí. Navíc to není ani v mých reálných technických možnostech. neboť je železobetonový, robustní, tak aby dobře bránil vznícení mé poustevny. Tu pracovníci ŠLP jak známo odstarnili. Zůstal po ní právě jenom ten krb a kamenné základy, o nichž říkám, že jsou jednou pro archeology. Ti budou vědět, kde se ten Příběh nenáviděného poustevníka Marka odehrával. Vzepřel jsem se tedy Toníkově vůli v duchu OBČANSKÉ NEPOSLUŠNOSTI amerického filozofa Henryho D. Thoreau, neboť je to celé proti mému srdci... Krb je memento mori pracovníků ŠLP, kteří způsobili zánik Děravky. Tím riskuji, že Toník vyplní svoji hrozbu a nepovolí našemu sdružení zamýšlené speleologické výzkumy... Věřím však v podstatně šťastnější konec celé naší názorové rozepře. Zato se alepoň modlím. Odeslal jsem mejl a jsem s pozdravem. V lásce poustevník Marek Gyaneshwarpuri.

Kamil mi napsal obsáhlý mejl, a je v něm asi pro smíření s Toníkovými požadavky, to znamená odstranění krbu a zazdění Děravky. Já neříkám ale nic.
23.9.2019
Právě jsem se vrátil ze své poutě do Slovenského ráje a přivezl jsem toto video z Útesu Osvícení poblíž Medvědí jeskyně. Kam pohlédneš jen samé překrásné hory. Na fotkách z poutě na má posvátná místa se pracuje...

18.9.2019
Tak se naše návrhy na pojmenování našeho nového občanského sdružení zradukovaly na dva prosazované názvy. Já navrhuji: "SPELEOLOGIE V DENNÍM ŽIVOTĚ", podle sesterské organizace "Jóga v denním životě." Kamil prosazuje neutrální pojmenování "Speleologický průzkum Moravský kras". Tak uvidíme, co zvítězí. O mém individuálním členství v České speleologické společnosti se bude jednat na řádném zasedání předsednictva ČSS dne 5. 10. 2019. Zítra jedu na svou bývalou horskou poustevnu do Slovenského ráje. Jen na pět dní.
15.9.2019
Tak jsme dneska po dlouhém hledání a množství návrhů dospěli ke koncenzu ve věci pojmenování našeho občanského sdružení. Je to opravdu originální pojmenování. Mě se líbí, Kamil - zdá se - není taky proti. Zatím vás budu napínat a jméno o.s. ještě neprozradím. Především Kamil to musí ještě vnitřně prožít. Já už jsem rozhodnutý.

Vznik a nábor členů do našeho občanského sdružení:
Příjmeme jednoho či více členů do nově ustanoveného duchovního občanského sdružení pro speleologický výzkum v Moravském krasu. Požadujeme:
1. Víru v Boha.
2. Žádné drogy.
3. Žádný alkohol.
4. Žádný tabák.
5. Může být vegetarián.
6. Věk nad 18 let.
7. Muži mají přednost.
8. Aktivní zájem o speleologický průzkum jeskyní.
9. Mít sílu na tahání kyblíků. :)
10. Prostě Láska k Přírodě.

Pokud výše uvedené obtížné podmínky splňuješ a sympatizuješ, můžeš se přihlásit na některém ze dvou kontaktních mejlů:
pokorny.kamil@seznam.cz nebo marekgyaneshwarpuri@gmail.com

Těšíme se na setkání s tebou. Nebuďte líní a pojďte bádat! Tak se neboj a přijď. Zdař Bůh!
PS: to je už pátá speleologická skupina, kterou zakládám... Marek.
PS2: SPELEOLOGIE JE ŘEHOLE.

Též jsem si dnes zažádal na sekretariátu České speleologické společnosti ze solidarity o vyřízení INDIVIDUÁLNÍHO ČLENSTVÍ V ČSS, podobně jako má toto členství Kamil. Byl jsem aktivním členem ČSS asi 20 let. Budu tedy dále pravděpodobně členem ČSS, ale bádat budeme pod vlastním občanským sdružením.
 logo České speleologické společnosti.
ČSS

 Kamil Pokorný u paleoponoru v Ochozském žlíbku.
Kamil dnes u Paleoponoru v Ochozském žlíbku. Foto: Kamil Pokorný.

 Kamil Pokorný podzemí zámku v Pražské Tróji.
Kamil je především významný badatel v historickém podzemí. Zde se fotil v podzemí zámku v Pražské Tróji. Foto: Kamil Pokorný.

14.9.2019
Proběhla mantra jóga U Studánek, při níž byl vyroben dřevěný kříž, který byl instalován v Meditačním dómku. Velmi zdařilé...

Zatím se s Kamilem dohadujeme nad názvem nové speleologické skupiny, kterou zamýšlíme založit mimo rámec ČSS. Nechci se nikomu vnucovat. Mé návrhy na pojmenování skupiny jsou duchovní a jaksi se Kamilovi nezamlouvají. Chce něco více neutrálniho, jako např. "Speleologický průzkum Moravský kras". Tak uvidíme jak to dopadne. Též speleologické lokality, které bychom rádi zkoumali, nebudu zatím - před schválením Správou CHKO - prozrazovat. Nechte se překvapit.
Kamil byl zatím na Šumbeře, kde upoutala jeho pozornost tamní jeskyně - nejjižněji položená jeskyně v rámci Moravského krasu. Kamil tuto jeskyni neodepisuje.
 Kamil Pokorný na Šumbeře.
Na Šumbeře na nejjižnějším koutu Moravského krasu. Foto: Kamil Pokorný.

13.9.2019
Grafický návrh mramorového památníčku na naší posvátné Děravce. Návrh památníčku byl odeslán k vyjádření na Správu CHKO Moravský kras (RNDr. Antonín Tůma). Velmi předběžně jsem informoval Správu CHKO o našem tvůrčím záměru založit novou speleologickou skupinu.
Památníček Děravka. Památníček Děravka.

A teď běžím do Moravského krasu. Jenom do zítřka.:)
12.9.2019
Že by speleologická základna? Asi né řekl Kamil. Furt rozbitá atd. Prostě starosti.
lesanka

 Kamil Pokorný šamaní.
Kamil sám rád "šamaní" na Stránské skále. Autofoto: Kamil Pokorný.

 Kamil Pokorný šamaní.
Provoněl a procinkal jsem Stránskou. Foto: Kamil Pokorný.

Stránská skála -štola. foto: Kamil Pokorný
Stránská si mne dnes odpoledne přitáhla. Foto: Kamil Pokorný.

10.9.2019
Dnes setkání s Kamilem Pokorným z Agarthy nad šálkem čaje v podzemní Chajovně. Probrali jsme celou speleologickou problematiku jižní části Moravského krasu a taky např. Stránské skály. Kamil je již na slovo vzatý odborník, který nyní hlavně biolokačně měří Mokerskou plošinu nad Pekárnou směrem ke Kůlničce. Taky jsme zvažovali založení nové speleologické skupiny, Kamil byl všema desetima pro, já se musím poradit s Bohem. Všechno ať řídí Vyšší Síly Kosmu. Celkem mám do speleologie chuť jít, ale jsem již několikrát ze speleologických mezilidských vztahů velice zklamaný. Proto stále váhám i když anketa jednoznačně je pro vstup do speleologického dění v Moravském krasu. Asi by to oživilo akčně i tento web, ačkoli je zaměřen především duchovně. Tak se uvidí...

poustevník Marek Gyaneshwarpuri. Foto: Kamil Pokorný.
Foto: Kamil Pokorný: Dnešní setkání před Chajovnou.

Můžete si do svých stránek vložit moji ikonku:
<a href="http://gyaneshwarpuri.cz/1stranka.html"><img src="http://gyaneshwarpuri.cz/ikonka.jpg" border="0" alt="" width="150" height="54"></a>
gyaneshwarpuri.cz
Viz.

9.9.2019
Proběhla již tradiční mantra jóga v jeskyni U Studánek. Jako novinku jsem použil plynový vařič na čaj. Bylo to výborné... při pití zeleného čaje jsem zažil ticho a mír na duši. V pondělí jsem si přivstal a z jeskyně jsem zamířil do naších milých Křtin. Zde mne na faře v 11 hodin již očekával kněz od Panny Marie Křtinské P. Metoděj O.Praem. Poznal jsem v něm milého výřečného faráře, který najde své uplatnění ve Křtinách. Konečně jsou zde premonstráti. Tak byla navázána za Josefa II. přerušena premonstrátská tradice ve křtinském Údolí Křtu. Páter Metoděj mne vzal s sebou do hlavní chrámové krypty, která dnes slouží jako místo uložení kosterních ostatků objevených v roce 1991 v neznámé Kryptě pod věží chrámu Panny Marie. Všechno jsem mu dopodrobna vylíčil, o tom jak to bylo onoho objevného roku 1991. Přispěl jsem i do kasičky Panny Marie Křtinské na opravy svatostánku. Zde je náhled do fotogalerie. Bohužel celkový záběr krypty jsem při tom rozhovoru s křtinským farářem zapoměl učinit. Takže někdy jednou příště.
Propaguji jeskyňáře:
Dnes jsem byl s Milanem Hnízdem na čaji v Chajovně Zadní trakt. Pozvání se zúčastnila i Milanova přítelkyně Lada. Udělal jsem několik fotek pro tento web. Milan celou dobu nadšeně mluvil o Vymodlené jeskyni v severní části Moravského krasu. Já jsem jen tiše naslouchal. Zdá se že má všechno v harmonii: lásku přítelkyně i lásku jeskyně, kterou objevuje. Držím mu palce. Vystavil jsem ho na čestné místo tohoto webu, na znamení starého přátelství, už z časů Děravky. Milan je Buddha.

7.9.2019
Zítra pojedu do Moravského krasu. Navštívím svou jeskyni, kde chci vstyčit dřevěný kříž. V jeskyni přespím a v pondělí v 11 hodin mám domluvený vstup do křtinské kostnice. Zatím to není jisté jestli to výjde. Uvidíme. A v pondělí večer jdeme s Milanem Hnízdem do Chajovny na zelený čaj. Tolik jsem Vám chtěl dnes říct. Zatím se zdá, že anketa mi fandí abych se stal znovu jeskyňářem! Je to potěšující... Je vidět, že mi přejete vše dobré.
6.9.2019
Dnes jsem pro Vás připravil anketu:

4.-5.9.2019
Byl jsem na Děravce, kde jsem na Svámijiho posvátnou lípu pověsil mosazný obrázek...

Vymodlená. Mapu jeskyně zaslal Milan Hnizdo. Milan zaslal dlouhé láskyplné mejly, plné lásky ke Ztracené chodbě ve Vymodlené.
Krapník Buddha z Vymodlené. Zaslal Milan Hnízdo. Milan je Buddha z Vymodlené!

Milanova přítelkyně kope na čelbě Ztracené chodby. Děkuji Milanovi za obsáhlý mejl. Udělal mi radost.
3.9.2019
Svatý František z Assisi na mém oltáři.. Ozval se mi mejlem Milan Hnízdo, dávný můj společník při výzkumu na Děravce. Zdá se, že teď úspěšně jeskyňaří jinde. Milan je objevitel své jeskyně Vymodlená, která byla v roce 2014 vyhodnocena za objev roku. Máme domluvenou schůzku v Chajovně. Milan napsal o Děravce: "Děravka je lepší když tam nikdo nebude těžit. Je to krásný místo a lidé by ho zničili."

Taky mi psali z farního úřadu ve Křtinách, že mi vstup do kostnice umožní, jenom už nezapůjčují klíč. Navržený termín se mi však nehodí, neboť musím doma hlídat psa, který nesnese samotu. Věřím proto, že mi stanoví náhradní termín, abych křtinskou kostnici mohl reprezentativně nafotit pro tento web. Je to na památku mé speleologické činnosti pod křtinským chrámem Panny Marie.


Převzata stará fotografie z jeskyně Kostelík, zachráněná na webu byciskala.cz.

2006.

2.9.2019
Dnes prší, proto do krasu nejedu. Zato jsem nechal zarámovat mosaznou posvátnou tabulku s portrétem Svámijiho, který jsem zakoupil za mystických okolností v Maháprabhudíp ášramu ve Střílkách. Mosázný obrázek chci věnovat jako votivní dar Svámijiho Posvátné lípě na Děravce. Zarámovanou tabulku se Svámijim pověsím na památku na provázek do koruny Lípy. Taky jsem pro Vás připravil novou mapu zeměkoule s mezinárodními připojeními. Inspiroval jsem se na webu Býčí skály, jenom jsem se anglicky zdarma zaregistroval a vygeneroval zdrojový kód. Ten jsem jen vložil do svých webových stránek. Zde je mapa zahraničních připojení umístěna. Ukazuje se tam, ze kterých zemí a měst se lidé připojují. Výborné! A ke všemu má ta mapa krásný design. Tak teďka čekám jen na ta mezinárodní připojení, která se tam zobrazí. Už jsme tu dřív měli USA, Nizozemí, Chorvatsko, Rakousko další cizí země. Máme se tedy na co těšit.. Jak se líbí mapa Vám?
1.9.2019
Emailem jsem dnes oslovil farní úřad ve Křtinách abych si domluvil dokumentační vstup do křtinské podzemní kostnice s pomalovanými lebkami. Tentokrát jsem neopoměl zdůraznit, že jsem její objevitel.

Webcast ze Střílek Svámijiho přednáška. Omluvte Svámijiho brýle. Byl na operaci s očima.
31.8.2019
Podařilo se mi zkompletovat rozsáhlou fotogalerii o stříleckém ášramu. Zde je její druhá část.

30.8.2019
Tak už jsem zase tady. Děkuji že jste v mezičase, kdy jsem byl na semináři jógy ve stříleckém Maháprabhudíp ášramu, našli chvíli k návštěvě tohoto webu. Ve Střílkách to bylo v celku náročné a při karmajóze v kuchyni jsem si někdy sáhl téměř až na dno svých vlastních fyzických sil. Někdy mne například opustili ostatní karmajogíni a nechali mne nad hromadou nemytého nádobí samotného. Všechno se však ale vždycky nakonec zázračně nějak vyřešilo tajemným řízením Božím, někdo prostě na poslední chvíli přišel a zachránil mne. Tak to bylo stále. Každopádně z toho jednostranného pohybu při mytí jídelních táců jsem měl po celou dobu bolestivé křeče v zádech v prostoru pod lopatkou. Všechno toto utrpení jsem ale trpělivě snášel po celé tři týdny. Né nadarmo je mytí nádobí považováno za nejnáročnější karmajógu která je v ášramu k dispozici. Ale Svámiji mne večer na satsangu opravdu objal a svou přítomností mne uklidňoval. Mí jógoví bratři a sestry mi zase z Lásky až k mycímu pultu stále přinášeli na znamení díků a solidarity sladký prašád. Tak jsem se rozhodl zatnout zuby a ve Střílkách vydržet až do konce semináře. Prozradím vám nyní své velké tajemství: chci se stát jógovým mnichem... Byla to má šťastná sankalpa - vnitřní čísté přání duše - v den Kršnových narozenin, nad nímž přemýšlím již řadu let. Víc Vám prozradit nemohu. Tak jsem zvědav zda se vyplní a jestli se tak jednou stane. Každopádně jsem této eventualitě silně otevřený. Snad neprozrazuji příliš. PSSST! To není pro každá ouška! Všechno musím přenechat řízení Boží Spravedlnosti. Budu teď jen muset více zintenzivnit svoji denní duchovní sádhanu a opakování mantry, abych vyvinul dostatečnou duchovní sílu ve prospěch svého nejtajnějšího přání.

Teďka budu pracovat na získané fotogalerii pro tento web. Mějte strpení.

Taky s Kamilem Pokorným z Agarthy plánujeme navštívit Chajovnu Zadní trakt. Přinesl jsem mu ze Střílek jako projev úcty vonné tyčinky, mé oblíbené Nag Champy. Snad to nějak výjde, neboť Kamil je moc vytížený člověk. Ale to historické setkání dvou podzemních badatelů Moravského krasu, jednoho bývalého a druhého současného, by se mohlo uskutečnit.:)
13.8.2019
Tak vypadá střílecký ášram - video.

Jsem ve Střílkách, v Maháprabhudíp ášramu. Meju nádobí, je to pěkná dřina, večer chodím celý rozlámaný na satsangy. Teď jsem na otočku v Brně, tak jsem udělal tuto webovou stránku, zítra se vracím zpátky do Střílek, kde budu do konce srpna. Web nebudu moci aktualizovat. Zato se pokusím nafotit další fotky. Mějte se pěkně a jděte případně na Svámijiho přednášku konanou 21. srpna (viz. níže upoutávky).

V ášramu jsem měl speleologický sen. Zdálo se mi, že jsem zase jeskyňář a že bádám v Paleoponoru v Ochozském žlíbku. Že by prorocký sen? Nebo se historie neopakuje. Byl to příjemný sen.

8.8.2019
Dnes 8. srpna odjíždím do Maháprabhudíp ášramu ve Stříkách na jižní Moravě, kde se setkám se svým Mistrem Paramhansem svámím Mahéšvaránandou. Tří týdny budu na seminářích jógy. Nebudu mít žádný přístup na internet. Jen 13. srpna se otočím doma. tak doufám že přinesu nějaké nové fotografie ze stříleckého jóga centra. Jinak až do konce srpna budu mimo dosah internetu. Mějte se pěkně však já zase příjdu. Musíte vydržet...:)

6.8.2019
Proběhla líná mantra jóga U Studánek. Zpočátku jsem chtěl před vchodem do jeskyně vstyčit kříž. Nejsem sice křesťan. ale kříž je v těchto zeměpisných šířkách srozumitelný duchovní symbol. Při řezání dřeva jsem však zlomil na pile plátek, tak z tvorby kříže nebylo nic. Nakonec jsem se odhodlal k mantradžapě v Meditačním dómku. Jen šest mál, tzn. 640 manter. Nic moc. Byl jsem unavený. Přespal jsem v jeskyni a nakonec se vydal do Křtin. Ve Křtinách jsem navštívil farní úřad a požádal o klíče od krypty s kostnicí. Nebylo mi však vyhověno. Prý bych návštěvu podzemí musel mít dopředu domluvenou. Inu za pátera Peňaza to tak nebylo. Chtěl jsem jen nafotit kostnici pro tento web. Zapoměl jsem asi říct, že jsem objevitel této kostnice a pomalovaných lebek. To by mi možná ihned vyhověli. Inu příště... Začal jsem fotit Brno, zejména jeho sakrální památky. Začal jsem však hlavním vlákovým nádražím.

3.8.2019
Dnes oslavil své 50. leté narozeniny bývalý jeskyňář ZO 6-26 Jiří Šneček Šenkyřík. Nejvíc se zasloužil tím, že jako první se proboural okénkem do krypty kostnice pod věží chrámu Panny Marie ve Křtinách. Byl tedy prvním, kdo tu hromadu lidských kostí uviděl. Taky se mnou stavěl "Domeček" - základnu ZO 6-26 na Ponoru. ZDE je se svojí maminkou Annou Šenkyříkovou. Dnes Šneček úspěšně chalupaří ve Vitějevsi. A je spokojený se čtyřmi dětmi. Jí maso, pije whisky a je nevěřící. A má své bezvěrectví "dobře" zdůvodněné.
2.8.2019
Dnes jsem zvelebil fotogalerii o Pekárně, Švédově stole a mém ašramu. Stále je co vylepšovat.
1.8.2019
lila amrit
Svatá kniha Jógy v denním životě

Chcete se dozvědět víc o životě indických avatárů šrí Dévpuridžího a šrí Maháprabhudžího? Byli to jogíni obdaření svrchovanou mocí. Jakým způsobem konali zázraky? O tom pojednává tato svatá kniha Lila Amrit. Je poselstvím Lásky a Poznání. Proto si rozšiřte své obzory a začtěte se do tohoto strhujícího příběhu, který se odehrával v Indii ve 20. století. Tato kniha je velikosti Bible a je tu vystavena pro Tebe. Je plná Božských Pravd... začti se tedy do ní, chceš-li vědět víc co je JÓGA. Svatou knihu Lilu Amrit spolu s Šivánandovou Mantra jógo jsem na svůj web gyaneshwarpuri.cz vystavil na znamení spolupráce s Nejvyšším Principem.

Dvě HermitPhoto v Dobré čajovně.

Proběhla mantra džapa v jeskyni Kostelíku ve Křtinském údolí...

31.7.2019
Shlédněte video Cesta do Meditačního dómku - jeskyně U Studánek...

PARAMHANS SWAMI MAHESHWARANANDA
VEŘEJNÁ PŘEDNÁŠKA: SKRYTÉ SÍLY V NÁS
21. srpna 2019, 18 – 19.30 hod.
KC Semilasso - Palackého třída 126, Brno
Registrujte se online

Proběhla již tradiční mantra jóga v jeskyni U Studánek.

O mantra džapě na Kostelíku přinesu fotografie až zítra. Teď už za chvíli musím vypnout počítač.

Můj vandráckej batoh "Doldy bighorn" vyjímečně velký 100 + 20 litrů se při poustevničení plně osvědčuje.

29.7.2019
Zaarchivovány sem mé články o křtinském podzemí.
Tajuplné podzemi křtinské
Poklad stříbrných soch aopoštolů
Objev hrobky opata Matušky
Chodba pod ambitem a Rájskou zahradou.

28.7.2019
Dnes slavnostně zanesen na tento web odkaz na Býčí skálu. Dlouho jsem to zvažoval. Přece jenom mne neměli rádi. Jako speleologa mne sice nemohli vystát a všechno nasvědčovalo tomu, že Býčí skála je opravdu Zlá jeskyně. Nakonec však na Býčí skále zvítězily pozitivní síly takže zasedli a napsali pozitivní článek k oslavě mého poustevnictví. viz. Tím si vydobyli právo být uvedení v odkazech na svůj web viz.... Vše opravdu nasvědčuje tomu, že se vše v dobré obrátí.

Zvelebena fotogalerie jeskyně U Studánek

Z webu speleozahady.cz byla stažena mapa jeskyně Slezákova Záhrobní, dříve Slezákova díra v Hádeckém údolí. Doplněna nalezová situace mého pravěkého archeologického nálezu.

Vzpomínáte? Na internetu jsem našel toto logo mého bývalého úspěšného webu marekpoustevnik.cz


Takhle vypadal Závrt u Habrůveckých smrků. Fotka zázrakem zachráněná na internetu.

Jiná fotka zachovaná na internetu:
Objev krypty křtinské kostnice.

27.7.2019
Pro usnadnění vzájemné komunikace zřízen formulář mailform. Tak doufám, že to nebude nikdo zneužívat. Piště s Láskou:).
25.7.2019

Mahámritju džaja mantra

Óm trijam bakam jadžámahé
Sughandhim puštivardanam
Urvárukamjéva bandhanám
Mrtjór muktir má ámrtát

Uctívám tříokého Boha Šivu,
který je všudypřítomný.
Kéž nám i přírodě požehná zdravím.
Kéž nás osvobodí svým požehnáním
a dovede nás k nesmrtelnosti.


Z webu speleozahady.cz získána stará mapa mé meditační jeskyně U Studánek od bratří Himmelů z roku 1967.

Něco dobrého bylo vykonáno pro Svámijiho posvátnou lípu na Děravce.

Navštívil jsem Chajovnu Zadní trakt a udělal o tom malou prezentaci . Bob Klváň mi uvařil pravý zelený čaj Vietnam. Moc jsem si pochutnal. Nikdo neumí uvařit zelený čaj jako Bob. Už má taky dlouholetou praxi.
Bob Klváň, Chajovna Zadní Trakt

24.7.2019
Přibylo několik fotek ze Křtin. Chtěl jsem si jít sednout do jeskyně Aeskulapky ve Křtinském údolí, ale nenašel jsem její vchod v hustém mlází. Proto jsem nakonec zamířil k oltáři u Habrůveckých smrků. Potom jsem zamířil na poustevnu na Močové, kde jsem přespal noc. Druhý den jsem zašel pro vodu ke Klostermannově studánce na Rudicko - Habrůvecké plošině. Pak jsem namířil k Rudickému propadání, kde jsem v jeskyni "Hospodě" přečkal další noc.

Dále jsem zvelebil stránku o mamince Anně Šenkyříkové.
21.7.2019
Dnes časně ráno, přesně v 4.45 hod jsem pro Vás natočil na video svůj oltář s doutnající tyčinkou. Snad se bude líbit.

Dnes jsem si dal práci s fotogalerií ze Křtin.

Kamil Pokorný zdraví ze Žďáru kde sbírá borůvky, fotí les a rozjímá... viz. vlastní foto...

Dnes jsem s maminkou navštívil kapli Matky Boží u Veveří, kde prý templáři ukryli v podzemní chodbě 12 stříbrných soch apoštolů v životní velikosti. Potom jsme navštívili hrad Veveří, který prý měli v državě samotní templáři.

Dnes tu máme Řecko a Kanadu... viz.
20.7.2019
Tak nevím co psát. Snad jen abyste byli šťastní. Zítra se chystám na pár dní do krasu. Jenom dál přicházejte.
19.7.2019
Pavel Klimeš z Veselého výletu v Krkonoších zaslal odkaz na projekt Archa Krkonoš. A já jsem zase dnes vyfotil své oblíbené vonné tyčinky Nag Champy ležící na oltáři. Zřízena stránka HERMITPHOTO original. Při tvorbě této stránky jsem se inspiroval zdrojovým kódem podzemi.eu. Teď na chvíli odjíždíme do Jeseníků na faru.

18.7.2019
Vrátil jsem se z meditace U Studánek . Většína fofografií se stále opakuje, neboť je to opravdu malá stísněná jeskyně. I tak fotky snad přinášejí někomu radost. Pokračovala mantra džapa na posvátné náhorní plošince ned jeskyní Malý lesík. Jenom do odjezdu autobusu. Dnešní den jsem završil fotografovaním Dobré čajovny v Brně. Je to má dobrovolná propagace tohoto chválihodného podniku.

Musím se pochlubit se svým novým nožem Uton. Zakoupil jsem si ho z čisté romantiky, neboť si myslím že nůž na tramp do lesa patří...

Martin Oliva z Ústavu Anthropos MZM zaslal tento odkaz...

mzm.cz/stredoevropska-krizovatka/

17.7.2019
Dnes jsem pro Vás vyfotil zatmění Měsíce. Odjíždím do krasu.
16.7.2019
Proběhla další mantra jóga, tentokrát na Pekárně

Začínám fotit Dobrou čajovnu v Brně.

Díky svědomitosti Kamila Pokorného, se dnes podařilo zachránit můj časopis Acta Speleohistorica:
Acta Speleohistorica 2004. Acta Speleohistorica 2005 Acta Speleohistorica 2006
Díky Kamile! Zdařilá práce!
Kamil Pokorný
Kamil Pokorný

Kamil mne též upozornil na možnost zakoupení nové knihy o Křtinském údolí:
width=
zde zakoupit

14.7.2019
Dnes jsem celou noc nespal. Vstal jsem ve 4 hodiny a vykonal svou sádhanu. Vyfotografoval jsem pro Vás dnešní východ slunce nad Brnem Na webu jsem doplnil uctivý odkaz na Velvyslanectví Indické republiky v Praze ZDE. A další doplněné odkazy... Dneska prší, tak z cesty do krasu nic nebude. Zato zítra hned vyrazím do Pekárny v Hádeckém údolí, pak se asi stavím na Skalce a udělám zase nějaké fotografie.

Můj odkaz: Steven Seagal, herec a mistr bojových umění, duchovní člověk.

ZDE

Dnes večer jsem psal email doc. RNDr. Ladislavě Horáčkové na Masarykovu univerzitu v Brně. s prosbou o vydání zbývajích pomalovaných lebek z trezoru univerzity do křtinské kostnice. Ve Křtinách totiž nejsou vystaveny všechny objevené lebky. Celkem jsme pomalovaných lebek objevili 12, zatímco vystavených ve křtinské kostnici je pouze 6. Zbývajích 6 lebek je ve stavu destrukce je dodnes v trezoru lékařské fakulty Masarykovi univerzity. Tak jsem Laďku poprosil, aby zbývající rozbité lebky vydala do Křtin. Teď čekám na odpověď svůj mejl.

13.7.2019
Zapomněl jsem upozornit, že proběhl Mezinárodní den jógy.
Miluji Indii.

Odkaz na článek Cesta za Ježíšovým nenásilím.
Článek pro křesťany, kteří nechtěji jíst maso.

Nový odkaz: cakry.cz

11.7.2019
Vykonal jsem vzpomínkovou a památeční pouť na poutní místo na Staré hoře nad Horním Maršovem v Krkonoších, kde jsem v letech 1997-2002 vedl poustevnický život. Přitom jsem pobýval v horské kapli svaté Anny a na poustevně Kamenný kruh na hoře Špíčák. Požehnané díky. Příjměte tento příspěvek k historii poustevnictví v Krkonoších. Bylo a stále je to posvátné místo mého života.

Dnes po dlouhém zvažování přibyla na mém oltáři kaligrafie aikido. Je to správný krok správným směrem.

8.7.2019
Konečně jsem zde zveřejnil knihu šrí svámího Šivánandy Mantra jóga. Určitě přečíst! Nejlepší co je dosud napsáno o mystice mantry. Svámi Šivánanda byl Osvícený jogový Mistr Himaláje.
Mantra jóga v jeskyni U Studánek.
Zítra jedu do Krkonoš. Podívám se na kapličku sv. Anny na Staré hoře nad Horním Maršovem.
7.7.2019
Přemýšlím, že vydláždím kamenem Meditační dómek v mé meditační jeskyni U Studánek. Taky bych ji měl uzamčít.
6.7.2019
Právě jsem se vrátil za fary v Mlýnickém dvoře v Jeseníkách, kde jsem se věnoval své karmajóze: sekání trávy, natírání plotu a četbou Bhagavadgíty. Zítra se vydám do krasu.

1.7.2019
Kdo touží vidět GURUA, tak letní seminář Paramhanse svámiho Mahéšvaranandy začíná 5.srpna 2019 v ášramu ve Střílkách na jižní Moravě. Seminář trvá 3 týdny do konce prázdnin. Budu tam...
30.6.2019
Cesta do meditační jeskyně U Studánek.
Nové fotky ze Křtin.
Navštívil jsem dům Arnošta Hlouška v Habrůvce. Otevřela mi jeho dcera a žena, Arnošt už odešel do speleologického nebe. Zemřel v roce 2016 ve věku 87 let. Pochován je ve Křtinách na hřbitově. Prý netrpěl. Tak jsem se za jeho dušičku pomodlil u oltáře u Habrůveckých smrků.
Mantra džapa na Močové.
Mantra džapa u Lípy na Děravce.

27.6.2019
Brahmačárja na duchovní cestě.
19.6.2019
Měli jsme doma výměnu počítačů, proto jsem nemohl aktualizovat web. Hned vám něco napíši.

Proč je třeba každý den opakovat mantru s Božím jménem.

Dne 17.6.2019 jsem navštívil Trampskou Oslávku.
9.6.2019
Vím, že jste všichni zvědaví, co nového jsem podnikal a jaké meditace jsem prožil. Všechno začalo v Ochozi, kde jsem vystoupil z autobusu. Odtud jsem se vydal na moji oblíbenou plošinu Skalku, kde jsem na jedné romantické pasece opakoval mantru. Odtud jsem se vydal k čarodějnému křeslu, které jsem pro zajímavost fotografoval. Dál má cesta vedla přes Lhotky do Bukovinky, kde se zjevila Panna Maria Křtinská. Odtud dál přes Rakovecké údolí ke Třem smrkům u Ruprechtova. Zde mne zastihla noc. Spal jsem pod širákem pod tím mohutným smrkem. Druhý den jsem se vydal na dlouhou cestu do Křtin, kde jsem do kanystru nabral vodu zadarmo.. Ještě byly síly vydat se do Křtinského údolí: do Žitného jeskyně, kterou jsem měl v paměti jako dobrou poustevnu pod Křtinama. Dlouho jsem se mantrou ale nezdržel a vydal se na Habrůveckou plošinu. Prošel jsem kolem oltáře u Habrůveckých smrků, a vyšplhal na poustevnu na Močové. Zde mne zastihla další noc, při níž výdatně pršelo. Neměl jsem stan, který považuji za zbytečnou zátěž, ale jen zelenou igelitovou plachtu 4 x 2 m. Plně se před deštěm osvědčila. Vlhké klima, ale využily k rozmnožení malé mšice, v lůmku jich byly snad milióny, všude mi zalezli, tak jsem se druhý den sbalil a vydal se opakovat mantru ke Svámijiho Lípě na Děravce. Zde - jako již tradičně - opakuji mantru u Lípy. Přečkal jsem tu další noc. Druhý den se ale narojili komáři, kteří mi při mantře nedopřáli klidu, tak jsem si sbalil a vydal se na Kostelik. Měl jsem v plánu zde přespat, ale nakonec mne zvábila cesta do Brna. Samozřejmě jsem využil příležitosti a navštívil jsem jeskyni poustevníka Joachima, naproti Býčí skále. Vlakem jsem jel z Adamova. Zadarmo, průvodčí nepřišel.:) Bukovinka - sbírka hrnečků.
Sbírka hrnečků v Bukovince.

Doplněny životopisy Mistrů mé Parampara (duchovní linie): Alakhpurídží, Dévpurídží, Maháprabhudží, Mádhavánanda a Mahéšvaránanda.
4.6.2019
Chtěl jsem zde vystavit knihu Mistra jógy z himalájského Rišikéše Šrí Svámího Šivánandy "MANTRA JÓGA". Je to velmi hodnotný mystický spis. Měl jsem ho již nascanovaný a umístěný na web, když jsem si ale všiml copyrajtu kde stojí, že kniha nesmi být nikde vystavena. Tak jsem ji z webu opět stáhl. Myslím si však, že by z ní mohli mít návštěvníci webu duchovní prospěch, tzn. něco se dozvědět o důležitosti opakování Božího jména indickým způsobem. Proto napíši do vydavatelství knihy Fontána v Olomouci, a vyžádám si písemný souhlas s vystavením scanu knihy na internetu. Je to v zájmu Božím. PS: zítra vyrážím do Moravského krasu a ke Třem smrkům u Ruprechtova, tak se máte na co těšit až se v neděli vrátím zpět.
mantra joga

2.6.2019
Malé zamyšlení nad důležitostí vegetariánství.
28.5.2019
Chtěl bych Vám říct, že si velmi vážím toho, že přicházíte. Dělat pro Vás web mě naplňuje nektarem. Opravdu mne to naplňuje štěstím. Nyní se ale musím na několik dnů vzdálit. Pojedu s maminkou do Jeseníků, kde se na chalupě budu věnovat své karmajóze: budu sekat na velké zahradě trávu. Pak se ale vrátím a znovu vyrazím do Moravského krasu. Ještě jednou děkuji, že sem přicházíte. Mějte se krásně. Nepřehlédněte novou sklizeň Moudrosti Mistrů.
25.5.2019
Navštíveny dvě vhodné poustevnické lokality v Hadeckém údolí: Adlerova jeskyně a Křížova. Pravděpodobně k tomuto účelu v pravěku svojí odlehlostí i sloužily. V podvečer jsem Křížovu jeskyni opustil a vydal se na dlouhou cestu na Habrůveckou plošinu. Šel jsem samozřejmě přes plošinu Skalku, kde jsem pod buky postavil stan a přečkal noc. Bylo to blízko mého čarodějného křesla, které na Skalce stále mám. Druhý den pokračovala má pouť do chrámu Panny Marie ve Křtinách, při níž bylo pořízeno několik foteček Dále jsem pokračoval na Habrůvku, u Arnošta Hlouška jsem se nestavil. Arnošt musí mít už alespoň 90 let. Žije ještě? Krátce jsem mantroval u oltáře pod Habrůveckým smrkem. Zjistil jsem ale smutnou novinu, že oltář už toho mnoho nevydrží, neboť dřevený kůl, na kterém dřevěný oltář stojí, je již celý uhnilý. Škoda. Za to mohou přírodní živly. Odtud jsem se vyšplhal na Horu Matky Boží - Močovou, kde je jedna má poustevna ve vápencovém lůmku. Zde jsem strávil druhou noc. V sobotu 25.5.2019 byly uctívána Svámijiho lípa na Děravce. Doplněná dokumentace zaniklého speleologického pracoviště "Poustevníkova Děravka".
22.5.2019
Zítra vyrážím do Moravského krasu, kde obejdu nějaká místa a přinesu fotografie. Dřív než v neděli mne na internetu nečekejte. Samozřejmě budu v jeskyních opakovat svoji mantru.

Díky návštěvám z webu Agartha se nám rekordně zvýšila navštěvnost Viz. :)
21.5.2019
Kamarád Kamil Pokorný z Agarthy sdílí odkaz na tento web. Odkaz sdílí rovněž Bob Klváň z Chajovny Zadní Trakt na Facebooku.
16.5.2019
Poustevnicky navštíveno Hradisko svatého Klimenta na Chřibech. Pobyt trval tři dny, vyhnal mne déšť a záplava juchajících turistů se slivovicí v ruce.

Naskok v naších jógových Střílkách. Došel jsem jenom k bráně...
13.5.2019
Vloženy zbývající samizdaty Kvítí ticha a samoty lesní poustevny (1998). a Himalay. Navrat domů. (2000).

Proběhla již druhá mantra jóga v jeskyni U studánek.

Antonín Tůma ze Správy CHKO Moravský kras právě odsouhlasil mé meditace v Moravském krase: v jeskyni U Studánek a u Svámijiho lípy na Děravce.
10.5.2019
Zaarchivována sem má literární prvotina Historie chrámu Panny Marie ve Křtinách (1992). Dále má duchovní "poesie" Požehnání z Cesty k Tichu (1998). a zpráva o osamělé meditaci v horské jeskyni v rumunských Karpatech Zpěv osamělého poustevníka v jeskyni na vysoké hoře (1999).

9.5.2019
Proč oranžový web?
7.5.2019
Mám 51 narozeniny.
3.5.2019
Meditace na Šivu, Lucerna, Praha 2016

1.5.2019
Malá pouť do chrámu Panny Marie ve Křtinách. Dál jsem navštívil Habrůvecké smrky. Cestu jsem završil na Děravce, kde roste Svámijiho Posvátná lípa.
30.4.2019
Ve Švédově stole bájnému šamanovi na stopě. Nasledovala mantra džapa v jeskyni U studánek u Březiny v jižní části Moravského krasu. Na skok v našich Křtinách.
28.4.2019
Duchovní Mistr Vishwaguru Maheshwarananda bude mít 7. června v Praze Lucerně přednášku : OSUD DUŠE. Všichni jste moc zváni... Více zde Poslechněte si slova Mistra.
Osud duše

27.4.2019
Chtěl bych všechny ctěné speleology z Moravského krasu, kteří teď houfně začali navštěvovat tento web, ubezpečit že se NEVRACÍM KE SPELEOLOGII. S jeskyňařinou jsem se definitivně rozešel... Nijak se Vám nehodlám plést do řemesla. Budu v Moravském krasu jenom meditovat. Pochopil jsem To, když nepřijali duchovní ZO 6-31 do ČSS. Historie se neopakuje. Budu si tedy opakovat jen Boží jméno na opuštěných místech. Přišel jsem už na to, že v Moravském krasu básníci přicházejí o iluze. Svoboda a Láska musí ale zvítězit. Nebojte se, já už nejsem jeskyňář. Jsem už neškodný poustevník, který už ve speleologii žádný velkolepý objev jeskyně neučiní.
Též něčím zkrášlit Klostermannovu studánku se již nechystám. Chtěl jsem jen aby byla krásná, né jak přežívala již z časů reálného socialismu. Ale pracovníci ŠLP to nepochopili. Poučili mne. Pracovníci ŠLP Křtiny tedy mohou polevit ze své strojené ostražitosti, s níž přehlížejí svůj zájmový revír. Kdyby raději přestali zabíjet jeleny a srnčí, udělali by líp. Copak je to zabíjení nevinných bytosti ve svědomí vůbec netíží? To zabíjení je jejich špatná karma, ale to jim musí říkat až poustevník. Kdyby raději odložili ty flinty a šáhli raději po dalekohledu nebo fotoaparátu, udělali by nejlíp. To není nějaká indická filozofie, to jim říká Skutečnost.
Objev jeskyně "Poustevníkova Děravka" v lesní trati Chvalkov byl můj definitivně poslední speleologický průzkum v Moravském krasu. Tento název si prosím dobře zapamatujte, neboť jsem ho zaregistroval na Správě CHKO Moravský kras, u Antonína Tůmy. S tím se celá slavná Býčí skála bude muset smířit, že se jim tam poustevník zvěčnil. Dodávám, že jsem se dostal 10 metrů hluboko pod terén, dál pokračuje hutně ucpaná ponorná propast, o poměrně značném profilu. Kdo tam chce kopat do hloubky -155 metrů, může s tím klidně začít. Na Děravce dnes roste jen Posvátná lípa zasazená roku 2006 k poctě Paramhanse Svámího Mahéšvaránandy. Za tu dobu už pěkně povyrostla, a žádné zlé síly ji neublížily, což se nedá říct o mé dřevěné poustevně, z níž po zásahu pracovníků ŠLP Křtiny zůstaly jen kamené základy a betonový krb signovaný rokem 2009. Poustevnu do základů rozřezali a spalili. To co zbylo je už jen pro archeology, kteří jednou budou vědět, že tady to bylo! Tady nesvatě žil na zájmovém území Býčí skály poustevník Marek! A nebo si poustevníka na Býčí skále už oblíbili? Říká se, že všechno přemáhá Láska, tak se mi zdá že psali smířlivě na webu byciskala.cz o mé rezignaci na speleologický výzkum Habrůvecké plošiny. Na webu Býčí skály jsem totiž byl oficiálně započítán mezi čtyři historické býčskoskalské poustevníky, i když já jsem z nich byl ten nejmenší. Článek o mě byl psán s entuziaismem a empatií, kterou bych na Býčí skále ani neočekával. To se "vyšší kastě" na B.S. hnuly ledy porozumění. Zapamatujte si tedy "Poustevníkova Děravka". Je to jméno mnou objevené nové jeskyně v roce 2006 na Chvalkově. Je velmi silné mystické místo.
To je asi všechno, co jsem měl dneska na srdci. Kvůli tomuto zápisu jsem nespal celou noc. Venku začali švítořit ptáci. Je ráno...
26.4.2019
Doplněno: Záhrobní, Doupě a Švédův stůl z vandru Moravským krasem. S návštěvami na tento web se protrhl pytel.:). To je dobře. Doplněna fotografie z roku 2009 od Oty Šimíčka stažená z internetu.

Cesta do Moravského krasu
Cesta do Moravského krasu. Na slovanské hradbě Starých Zámků u Líšně.

23.4.2019
Asi budu chodit opakovat mantru do jeskyně U Studánek u Březiny v jižní části Moravského krasu. Bude to má meditační jeskyně náhradou za Záhrobní, kde meditovat již nechci. Nechci to dělat Toníku Tůmovi těžší.
8.4 2019
Byl založen tento web gyaneshwarpuri.cz. Nějak jsem si vzpoměl jak se píší zdrojové kody a zde je můj neumělý výsledek. Všechno ale funguje jak má. To všechno díky Yuhůovu jakpsatweb.cz Web gyaneshwarpuri.cz píši náhradou za zmizelý web marekpoustevnik.cz, který byl krasovou komunitou poměrně navštěvován a doufám že i oblíbený. Budu potěšen když budete zase přicházet. Bude mi ctí. Potěší mne pokud si na svůj web dáte odkaz, abyste nemuseli složitě googlovat mé indické jméno na internetu. Moc bych si přál mít odkaz například na webu Agarthy.cz, vzhledem k určité spřízněnosti duší. Co na to říkáš Kamile? Šlo by To? V tom případě si do svého zdrojového kódu prosím vložte:¨

<a href="http://gyaneshwarpuri.cz/1stranka.html">Gyaneshwarpuri.cz</a>

Děkuji předem.

ZPĚT